header

Jak je to s fosfáty a mytím nádobí v myčce?

Domácnost a bydlení

Prostředky na ruční mytí nádobí fosfáty neobsahují, prostředky v myčkách naopak většinou ano. Fosfáty zde slouží ke změkčení vody, což je u myček nutné. Fosfáty změkčují vodu účinně a levně, avšak zatěžují životní prostředí. S odpadními vodami se dostávají do povrchových vod, ve stojatých vodách pak dochází k eutrofizaci (ve vodě rostou řasy, vytváří se vodní květ). V takové vodě pak není možné se bez rizika koupat, snižuje se i samočistící schopnost vody a působí to řadu dalších problémů.

V mycích prostředcích není obsah fosforu vždy stejný, proto je třeba vybírat prostředky s nižším obsahem fosfátů nebo bezfosfátové. Většina prostředků do myček zatím bohužel fosfáty obsahuje (na rozdíl od pracích prášků, kde fosfáty již být nesmí). Fosfáty neobsahují ekologické prostředky, např. Nature firmy Denk mit nebo ECOVER a SONETT.

Při mytí nádobí v myčkách velmi vadí tvrdá voda (podobně jako v pračkách). Z tvrdé vody vznikají za vyšších teploty usazeniny, které mohou myčku zničit. Proto jsou myčky vybaveny tzv. iontoměniči, které slouží ke změkčování vody. Ty se musí ale pravidelně regenerovat tzv. regenerační solí. Ta má ve srovnání s mycími prostředky pouze malý negativní vliv na životní prostředí, je proto třeba dbát na pravidelnou údržbu iontoměniče.


2.12. 2010

Související stránky:

kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba