Dětičky a příroda > Roční inspiromat > Kaleidoskop námětů
logo_TD Dětičky a příroda
Roční inspiromat
My a příroda měsíc po měsíci
Kaleidoskop námětů
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Bioreceptář
Zdravá lékárna
Ekologická domácnost
Český rok v pranostikách, písních a říkadlech
Fotogalerie z naší činnosti
Víte, že ...?

KALEIDOSKOP NÁMĚTŮ

   Mnoho dětí neví, jak smysluplně využít svůj volný čas proto některé podléhají nudě. Náhražkou vlastní aktivity se stává televize, video a v neposlední řadě i hry na počítači. Umělá nabídka jak využít volný čas se stále více stává obchodem. Dětské herny v supermarketech, bazény s různými atrakcemi, sportovní střediska se stávají náhražkou přirozených prostor. Náš život je tak naplněný stresem, že si jen málokdy povšimneme pomalejších životních cyklů v přírodě.Naším přáním je znovu otevírat pro děti přirozené prostory. Rádi bychom Vám pomáhali, abyste se svými dětmi objevovali okolní svět v jeho mnohotvárnosti a otevírali jim oči pro krásu přírody.

   Přibývání a ubývání měsíce, růst rostlinky a její návrat do půdy, pomalý přechod jednoho ročního období v druhé - to všechno nám připomene přírodní cykly v našem okolí. Proměna semínka v rostlinku, květ a další semínko je takovým životním cyklem v kostce. Dítě ho bude s radostí pozorovat. Stačí, když mu poskytnete záhonek, nebo květináč s hlínou.

   Pobyt ve volné přírodě spontánně probouzí v dětech zvědavost, nadšení a radost objevitelů. Žasnou nad uměleckou výstavbou pavoučí sítě, naslouchají zpěvu kosa, zkoumají kaluže a potůčky, těší se ze hry ve sněhu i ve vodě.

Klasik říká: "Jen to co poznáme můžeme milovat a jen to co milujeme budeme chránit"

   My k vám přicházíme s hrstkou nápadů. Na každý měsíc jsme pro vás připravili tipy na tvoření a na pozorování, jakož i náměty na činnosti doma, inspirované přírodou. Budete překvapeni kolik nečekané radosti a života do vás vnese hlubší zkoumání přírodních zákonitostí a spontánní zájem vašich dětí. Náměty jsme hledali v programech u nás v Toulcově dvoře, v literatuře, jejíž seznam je uveden v závěru a všude kolem nás. Nerozdělovali jsme podle věku dětí, protože vše se dá přizpůsobit jejich schopnostem .

Klikněte si na měsíc, který Vás právě zajímá a hned dnes si můžete začít hrát s přírodou.


Leden Únor Březen Duben Květen Červen  Červenec Srpen Září  Říjen Listopad Prosinec