toulcak

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je komplexní název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a člověk se zdravotním postižením či specifickými potřebami.


Hiporehabilitace v sobě spojuje prvky fyzioterapie, psychoterapie a socioterapie, přičemž pořadí je dáno sledovaným cílem. Pro svou komplexnost je určená pro širokou škálu klientů s fyzickými, psychickými či výchovnými problémy. Aby terapie mohla dosahovat co nejlepších výsledků, rozdělila se tato komplexní metoda na další odvětví – hipoterapii, aktivity s využitím koní (AVK), psychoterapii pomocí koní (PPK) a parajezdectví.


Hiporehabilitace je určena pro osoby se zdravotním postižením či specifickými potřebami. Terapeutický přínos je významný hlavně u dětí a mládeže, neboť pozitivně ovlivňuje jejich další vývoj.


Ve Sdružení SRAZ se věnujeme především hipoterapii a aktivitám s využitím koní.


Jak hiporehabilitace pomáhá?

Během hipoterapie dochází ke vzniku správného pohybového vzoru, podpoře motorického vývoje - vertikalizace, dále pak např. k podpoře rovnovážných reakcí či k symetrizaci svalového napětí atd.


Činnosti v rámci AVK ovlivňují převážně psychiku a sociální dovednosti klienta – dochází tedy k podpoře sociálního kontaktu, komunikačních dovedností atd.


Průběh hiporehabilitace ve SRAZu

Pro kvalitní průběh hiporehabilitace je zapotřebí vzdělaný a sehraný tým. Všichni naši koně, zapojení do hiporehabilitace, mají licenci hiporehabilitačních koní ČHS. Kůň je pro daného klienta vždy speciálně vybrán a to na základě pohybového vzoru jeho hřbetu, šířky hřbetu a jeho charakteru.


Kůň je vždy veden plnoletým a zkušeným vodičem. Při lekcích hipoterapie je klient polohován a jištěn terapeutem nebo asistentem, není sám aktivní v ovládání koně. Existuje mnoho různých poloh (např. leh na bříšku – u malých dětí, sed v protisměru, sed po směru jízdy atd.), jejich použití je vždy na volbě terapeuta, který je volí s cílem stimulace dítěte a jeho pohybových dovedností. Terapeut se vždy řídí aktuálním zdravotním stavem klienta a rehabilitačním cílem.


Při lekcích AVK může být klient zapojen i do aktivního vedení koně, vždy dle plánu a cíle daného klienta.


Lekce probíhají v areálu Toulcova dvora a v jeho nejbližším okolí. K dispozici je klubovna se sociálním zařízením, která se nachází v budově nad stájemi (bezbariérový přístup), bezbariérové rampy k nasedání na koně a venkovní altány.


Vhodné oblečení a vybavení

Klient by měl mít dlouhé kalhoty – ideálně přiléhavé a z neklouzavého materiálu. Dlouhé kalhoty jsou nezbytností i v letních měsících. Vhodná je uzavřená obuv.


Vyžadujeme vlastní správně padnoucí a seřízenou jezdeckou helmu (ne cyklistickou apod.), novým klientům můžeme v začátcích zapůjčit naši helmu. Děti jsou jištěny pomocí speciálních kožených opasků kolem bříška.


Doprovázející personál nebo rodiče, kteří jdou vedle koně, musí mít pevnou obuv.


Pokud máte zájem o naše lekce, můžete vyplnit tento dotazník.

Jsme členem České hiporehabilitační společnosti (ČHS).

Jsme střediskem praktické výuky ČHS.


 

Související stránky:

Kontakty:

Hiporehabilitace

Fotogalerie:

images/stories/fotogalerie/2037/petan.jpg images/stories/fotogalerie/2037/DSCN0002.JPG images/stories/fotogalerie/2037/DSC_0244.JPG images/stories/fotogalerie/2037/DSC_1312.JPG images/stories/fotogalerie/2037/DSCN1097.JPG
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X