toulcak

SILUETA DRAVCE NESTAČÍ

SILUETA DRAVCE NESTAČÍ

Je zima a velké množství ptáků je na jihu. Což se připravit na jejich návrat tak, aby byl pro ně co nejbezpečnější! Na světě totiž uhyne ročně miliarda ptáků po střetu se skleněnou plochou. Skla a jim podobné materiály jsou tak jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků. A přitom je to zbytečné.

Riziková jsou například velká okna, sklo kovové budovy, protihlukové stěny, skleněná zábradlí na balkónech, zastávky autobusů, skleníky, atria a podobné plochy. Tedy místa, kterými jsme obklopeni.

 

Špatnou zprávou je, že silueta dravce na skleněné ploše je překonaný a nefunkční způsob zabezpečení. Zjistilo se, že není podstatný tvar a velikost polepu, ale jeho vzdálenost. Ta nesmí být menší než 10 cm. Krásně je to znázorněno v tomto videu: https://youtu.be/9oetNdi0gLw.

 

Ptáci totiž nedovedou rozlišit co je skutečnost a co je zrcadlový obraz. Do zrcadlové plochy tak ptáci zamíří v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně. Navíc ptáci létají velkou rychlostí, pěvci 30 km/hod, holubi okolo 70 km/hod. Mnozí ptáci létají ještě rychleji. Proto ptáci náraz do skla v tak velké rychlosti často zaplatí životem.

 

Ideální by byla osvěta o této problematice už na školách, především na architektuře a stavebních fakultách. Tak by mohly rovnou vznikat stavby bezpečné pro ptáky. Ale tak trochu s tím může udělat každý z nás:

 

  • Všímejte si svého okolí

Pokud ve svém okolí naleznete prosklenou plochu a u ní mrtvého ptáka, upozorněte majitele, místní úřad či některou z místních organizací pro ochranu přírody a pokuste se najít způsob, jak plochu zabezpečit.

  • Zabezpečte své okno a jděte dobrým příkladem

Ukažte na svém okně, jak sklo správně zabezpečit proti nárazům ptáků. Jste-li učitel/ka, zabezpečte okna své školy – pomůžete ptákům a ukážete správný způsob zabezpečení nejen dětem, ale i jejich rodičům.

  • Hodnoťte zastávky hromadné dopravy

Pomozte zmapovat nebezpečné zastávky, aby se pro ptáky nestaly konečnou. Hodnocení je velice jednoduché a rychlé. Na webu Bezpečné zastávky http://zastavky.birdlife.cz/najdete nejen více informací, ale i cestu k jejich zabezpečení.

  • Informujte své okolí

Pomůžete tak bořit mýtus dravce a ukážete lidem, jak docílit účinné pomoci.

 

Informace jsou přejaty ze stránek České společnosti ornitologické: http://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-druhu/konflikty-ptak-clovek/ptaci-a-skla/

Více informací najdete v příručce Ptáci a skla: http://www.birdlife.cz/wp-content/uploads/2017/09/Ptaci-a-skla-A5_16-stran-JK-s-popiskami-FN.pdf

K mapování nebezpečných zastávek autobusů Vám může pomoci web Bezpečné zastávky: http://zastavky.birdlife.cz/.Kontakty:

SILUETA DRAVCE NESTAČÍ
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X