toulcak

Masopust ve stylu První republiky

V sobotu 27.1.2018 se v hostivařském Toulcově dvoře od 13:00 do 17:00 hodin uskuteční setkání masek při oslavě masopustu. Letos, vzhledem ke sto letům vzniku naší republiky, budou mnohé akce Toulcova dvora připomínat toto výročí a masopustní rej bude ve stylu první republiky. Samozřejmě budou připraveny masopustní lahůdky. Ke zpěvu, tanci a poslechu zahrají harmonikář, kapely Patrola Šlapeto a Koty a renesanční soubor Villanella. Návštěvníky čeká představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, a scénky. Ti, kteří doma žádnou masku nemají, mohou přijít dříve a jednoduchou škrabošku si vyrobit. Setkání zakončíme v duchu tradic - inscenovanou popravou Masopusta.

Masopust na Toulcově dvoře má dlouholetou tradici. Letos zavzpomínáme na masopust prvorepublikový.  Pro návštěvníky bude připraveno masopustní občerstvení jak v naší zdravé jídelně a ve stájích, tak i na dvoře. I letos bude možnost nejen nakoupit a ochutnat jídla teplá, ale i studená si koupit sebou domů. Samozřejmostí budou masné výrobky podle staročeských receptur - jitrnice, jelita, tlačenky, zabijačkový guláš, klobásy, maso... , ale i koblihy, koláče, perníčky či trdlo, pro ty co mají raději sladké. Teplá medovina, svařák nebo káva zahřeje dospělé, horké jablíčko děti.

Samozřejmě nebude chybět odměnění zajímavých masek z řad návštěvníků. Drobný dárek si odnesou všechny děti, které přijdou v masce.

Pro ty, kteří nemají čas masku pro děti shánět nabízíme možnost, aby si ji u nás (v době  11:00 až 13:00) vyrobili. Půjde o jednoduchou papírovou škrabošku, jakou zvládne dítě s rodičem vyrobit samo.

Příjemnou atmosféru pomohou vytvořit muzikanti. Potěšit Vás přijede harmonikář pan Ladislav Kavalír, kapely Patrola Šlapeto a Koty s  nejen s prvorepublikovými písněmi a soubor renesanční hudby Villanella s tanečním souborem dětí   ZUŠ  Elišky Trojanové, kteří počítají se zapojením dětí i dospělých z řad veřejnosti. 

 „Každoroční masopustní setkání na Toulcově dvoře je připraveno v duchu lidových Masopustů a jejich tradic. Samozřejmostí jsou obřadní masky – medvěd, kobyla, smrt a mnohé další. Jsou návštěvníkům postupně představeny a je vyzdvižena jejich důležitá úloha. Maškaráci předvedou své rozpustilé kousky, snaží se navodit příjemnou atmosféru a vtáhnout návštěvníky mezi sebe - rozpoutat veselí. Podle tradice mají na svých „bedrech“ zajištění plodnosti hospodářských zvířat i lidí, zdraví, blahobyt.

I zakončení společného setkání se uskuteční v souladu s tradicí – inscenovanou popravou a pochováním  Masopusta.“ uvedla hlavní koordinátorka akcí pro veřejnost na Toulcově dvoře Marie Moravcová.

 

„Masopust byl vždy v minulosti ve srovnání s ostatními svátky zvláštní. Oblíbily si ho všechny vrstvy obyvatel, od nejchudších až po panovníky. Oslavy byly vždy společenskou událostí a lidé se při nich dobře bavili. Anonymita škrabošky umožňovala mluvit pravdu, či zesměšňovat špatné lidské vlastnosti … Každý se snažil si užít masopustních radovánek jak nejlépe uměl i za První republiky. “ uzavírá Marie Moravcová pozvánku na masopustní setkání. 

Související stránky:

Kontakty:

Masopust ve stylu První republiky

Fotogalerie:

images/stories/fotogalerie/34736/IMG_3976.JPG

Tiskové zprávy

Velikonoční jarmark a Hodina pro Zemi 2018
Velikonoční jarmark a Hodina pro Zemi 2018 V sobotu 24. 3. 2018 se bude konat od 10:00 do 17:30 v hostivařském...
Mezinárodní den mokřadů a blat
Mezinárodní den mokřadů a blat Svátek budou mít 2. února všechny močály, bažiny, slatě, rašeliniště,...
Masopust ve stylu První republiky
V sobotu 27.1.2018 se v hostivařském Toulcově dvoře od 13:00 do 17:00...
všechny aktuality >>>
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X