toulcak

Ptačí radost

Ptačí radost

Začátek listopadu je vhodná doba začít přikrmovat ptáky. Ptákům přikrmování pomáhá přežít zimu a lidem dělá jejich přítomnost na krmítcích velkou radost. Péče o ptáky by ale neměla skončit pouze zimním přikrmováním. Měli bychom se snažit zahradu či okolí domu upravit tak, aby se tam ptactvu dobře žilo celý rok.

Ptáků v krajině ubývá. Na vině je chemizace zemědělství a ubývání vhodných míst k životu. Především díky velkým plochám monokulturních polí a lesů, nízké pestrosti stanovišť. O to více je důležité, jak vypadají naše zahrady, které mohou být pro ptáky vhodným útočištěm. Musí být k tomu ale správně uzpůsobené.  

Zahradu je potřeba upravit tak, aby v ní ptáci našli celoročně potravu, vodu, úkryt a prostředí pro hnízdění. Ačkoliv má každý ptačí druh jiné životní nároky, lze odhadnout, jaké prvky na zahradě budou přítomnost ptáků podporovat.

Na “ptačí zahradě“ by mělo být dostatečné množství keřů (ideálně původních) s plody, které mohou ptáci jíst. A také velkých stromů, na kterých mohou ptáci hnízdit. Na záhonech by měly být ponechány suché rostliny, ze kterých budou ptáci vyzobávat semínka na podzim a v zimě. Důležitý je trávník nižší i vyšší. Nesmíme zapomenout na pítko s vodou, aby měli ptáci co pít.

Dále je důležité na zahradě mít vhodné prostředí pro hmyz, protože tím se téměř všichni ptáci živí v době hnízdění, někteří dokonce celoročně. Proto je potřeba mít na zahradě celoročně kvetoucí rostliny, hromadu kamení a klestí, hmyzí hotely, kompost, květnatou louku i mrtvé dřevo.

Naopak nevhodné pro ptáky je často sekaní trávník, hřiště s umělým povrchem, zpevněné povrhy a zámková dlažba, skleněné plochy bez polepů či chemické postřiky.

Podrobné informace o zahradě vhodné pro ptáky naleznete na https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/ptaci-zahrady/pozvete-ptaky-do-zahrady/

Podrobné informace o zimním přikrmování http://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/

Kontakty:

Ptačí radost
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X