toulcak

Co jsme dnes dělali v Lesníčku

28. 03. 2017 úterý

Dnes jsem v Lesníčku mezi námi přivítali nového kamaráda Mikuláše. Po ranních hrách následovali v kroužku klasické rituály. Náš dnešní záměr jsme uhádli jasně, hádanka nám napověděla, čeho se vaření a barvení bude týkat. Vajíčka! Jelikož se Velikonoce blíží kvapem, uděláme dnes barvená vajíčka v cibulových slupkách. Všichni jsme pomohli s přepravou náčiní k ohništi a mohli jsme začít. Loupali jsme slupky, hledali zelené lístky květin nebo stromů a dávali jsme si každý obalené vajíčko do punčochy. A to zdaleka nebylo všechno. V mezičase, kdy se vařila vajíčka, Kája přinesl ráno kynuté těsto, ze kterého jsme si nejdříve vyváleli a potom namotali těstové šneky na klacík a opekly. To Vám byla bašta. Všem to moc chutnalo. Po opékání jsme vytáhli vajíčka a úplně jsme na ně koukali, jak se hezky povedla. Děti si je vzali domů do krabiček. Po ohýnku jsme se vydali do školky na oběd. Po obědě nám Kája přečetl pohádku a kdo neusnul, udělal si piknik na louce, oloupal si vajíčko a dal si svačinu. Hráli jsme také nové společenské hry a bylo nám krásně jarně. 

27. 03. 2017 pondělí

Do maringotkového údolí začíná ráno svítit, ztrácejí se mrazíky a je o to veseleji. Po příchodu a přivítání všech lesníčků jsme se vydali na výlet. Autobus nám nasměroval cestu a v Hostivařském lesoparku jsme byli za chvilku. Cestou jsme zkoumali rozdílonost dopravních značek, házelki borové šišky a nebo stáli přímo pod hnízdem hrdliček. S výhledem na přehradu jsme si dali svačinu. Pojmenovávali jsme, co je to přehrada a jaký je rozdíl mezi ní a oceánem. Prošli jsme celým lesoparkem až na konec k Jižnímu městu. Autobusem zase zpět na oběd. Odpoledne jsme poslouchali veršovanou pohádku o Perníkové chaloupce. Také jsme si zahráli Člověce, nezlob se, dělali pokusy s klacíky a koukali se, jak Kája plete pomlázku. 

24. 03. 2017 pátek

Hned ráno jsme si vzali bublifuky, které nám Kája s Magdou donesli. Na koho bublifuk nezbyl, tomu Kája vyrobil jeho vlastní z drátku. Koho už bubliny nebavily, využil houpačku.
V ranním kruhu jsme si povídali o moři a kůzlatech, která půjdeme dnes navštívit. Po svačině jsme si všichni obkreslili na papír naše ruce a řekli jsme si, proč je důležité si je mýt. Povídali jsme si o bakteriích a plísních. Do skleniček jsme dali rajčatový protlak a posbírali jsme špínu ze země, z nehtů a do jedné skleničky jsme i naplivali. Chceme totiž pozorovat, co nám ve skleničkách na protlaku vyroste. Zároveň jsme se na protlak dívali i pod lupou.
Hned potom jsme si zahráli hru Autobus, trolejbus a šli se podívat na malé kůzlátka, bylo moc legrační, jak před námi utíkala. Od kůzlátek jsme se vydali k mokřadu, kde jsme pomocí klacků lovili staré listí z vody. Přešli jsme přes lávku a šťourali se ve velké kaluži, když najednou Betynce ujely nohy a spadla do vody. Magda s Kájou jí na místě rychle vysvlékli a Magda ji oblékla do svého oblečení. Kája vzal Betynku na koně, děti sepodělily o nesení Bytynčina batohu, bot a jednotlivých věcí, a všichni jsme se rychle vrátili do maringotky, kde se Betynka převlékla. Tento zážitek bude pro všechny velkým poučením.
Potom už byl čas na oběd. A tak jsme šli do Semínka. Po obědě do maringotky, kde jsme si poslechli veršované pohádky - jedna byla také o kůzlátkách. Až na Olíka jsme všichni usnuli. Olík si pak venku povídal s Magdou a Kájou. Tak zase za týden!

23. 03. 2017 čtvrtek


Nový týden, nová dobrodružství. Dnes se k nám přidal Vašík, který chce, abychom mu říkali Venda. Ráno jsme si kolem maringotky opět hráli na policii a zloděje, to je tento týden zatím největší hit.

Zaplnili jsme dnes skoro celý špalkový kruh, přivítali jsme Vendu i s maminkou a každý se podělil o jednu věc. Po svačině jsme se proměnili v armádu bílých krvinek. Náš úkol byl putovat celým tělem a v každém důležitém orgánu splnit náročný úkol. U jablůňky jsme navštívili kosti a svaly, pořádně jsme je procvičili dřepy, skákáním a dalšími cviky. U branky jsme dorazili do plic, které jsme nejdříve pořádně rozdýchali a pak jsme si zazpívali. Dál jsme projeli játry, kde jsme pomohli vyčistit kus lesa od odpadků. Na řadě byl mozek, ve kterém jsme řešili hádanky. Rychle jsme doběhli do ledvin, kde byl úkol jasný. Co nejvíce se napít. Z ledvin do srdce, kde jsme si ho procvičili vyběhnutím schodů. To už jsme byli zpátky v Toulcáku, kde jsme skončili v žaludku, který jsme naplnili dnešním dobrým obědem.

Po obědě jsme se vydali zpět do maringotky. Vůbec se nám nechtělo spát, ačkoliv jsme poslouchali vyprávění O pejskovi a kočičce. Nakonec usli všichni krom Darka, který si prohlížel knížky.


22. 03. 2017 středa


Dnes nás čekal speciální den. Měla se za námi přijít podívat veliká skupina dětí. Připravili jsme pro ně v Lesníčku totiž den otevřených dveří. Protože pršelo, sešli jsme se dnes v altánu. Tam jsme si i na seně a na stole udělali ranní kruh a nasvačili jsme se.

Potom jsme se společně vydali natrhat kočičky. Mezitím už dorazili naši první kamarádi. A tak jsme s nimi vybarvovali papírové kraslice, vázali stužkami natrhané kočičky a v naší lesní konvici uvařili šalvějový čaj. Ve velkém hrnci jsme dohromady namíchali hlínu a semínka, abychom to pak všechno uhnětli do kuliček. Byly to takové semínkové bomby, kam ji člověk hodí, tam vykvete květina. Byla nám i zima, takže jsme chodili do maringotky, abychom se ohřali.

Nakonec jsme všechno uklidili a vydali jsme se na oběd. Šatnu jsme proměnili v bahenní kobku a oběd jsme úplně hladoví zhltli. Maso na houbách nám všem neuvěřitelně chutnalo. 

V maringotce bylo příjemně a teplo, skoro všichni jsme usnuli. Miki s Ondrou, kteří neusli, se vydali hrát si ven na policajty a zloděje. Zablátili se ještě víc, až jsme je skoro nemohli rozeznat od okolního bláta.


21. 03. 2017 úterý


Ráno za námi přišel nový kamarád, jmenuje se Mikuláš. Mezitím jsme si hráli na policajty a zloděje. Kája s Kačkou mezi stromy natáhli dlouhatánskou pásku. To jsme moc zvědaví, na co asi bude. 

V ranním kruhu jsme Mikulášovi zopakovali všechna naše jména. Kačka nám řekla, že dnes budeme tvořit takovou mapu celého našeho dne. Takže po svačině, tabulce a povídání jsme si každy přilepili semínko na tuhle mapu. Tohle semínko představovalo naši svačinu. Potom jsme šli k té pásce a zjistili jsme, že po ní budeme chodit. Najednou z nás byli provazochodci. Když jsme se všichni vystřídali, šli jsme ke kůzlátkům, která byla u nás v ohradě poprvé. Kája dokonce jedno chytil, takže jsme si mohli sáhnout na jeho hebkou srst.

Potom jsme už šli na oběd. Před obědem jsme si na schůdkách zkoušeli nové písničky a doplňovali jsme do naší mapy, co jsme dnes dělali. Po obědě jsme šli odpočívat a poslechnout si pohádku. Po probuzení jsme si udělali piknik na dece.


20. 03. 2017 pondělí

Dneska jsme si ráno hráli na Gargamela a šmouly. Honili jsme se kolem maringotky, dokud nepřišli úplně všichni. Pak jsme se rovnou vydali na výlet.
Cestou nahoru do kopce jsme pozorovali, jak nám raší listy na stromech a keřích, navíc jsme sbírali plastové sítky, které zůstali po krmítkách. Přešli jsme několik silnic a dostali jsme se až na velikou louku, kde jsme poslouchali ptačí zpěv. Tady jsme si dali i svačinu.
Po svačině nám Kája ukazoval, jak máme veliké srdce. Co naše srdce všechno dělá. K čemu máme červené krvinky. Nakonec jsme si na červené krvinky dokonce zahráli.
Pokračovali jsme dál do kopce a hledali jsme kameny různých tvarů. Došli jsme skoro až k přehradě, jenže to už jsme to museli otočit zpátky na oběd. Před Toulcákem jsme si ještě zahráli na Krvavé koleno, to je ted zkrátka naše nejoblíbenější hra.
Na schůdkách jsme před obědem ještě zpívali písničky, které se učíme na Velikonoční jarmark. Po obědě zpět do maringotky. Poslechnout si něco málo z Dášenky. Den jsme zakončili hraním Cloveče, nezlob se.

17. 03. 2017 pátek

Ráno jsme se všichni lesníčci sešli u maringotky, s Kájou jsme skládali vlastovky z papíru a zkoušeli s nimi létat nebo jsme si vzali lopatky a kutali s nimi do země. Jen co jsme se sešli všichni, vydali jsme se na nebvyklé místo k svačině - dali jsme si ji v altánu. Pak jsme se přesunuli do školky a společně s kamarády z Ježků a Veverek shlédli muzikantské představení s pohádkou. Poslouchali jsme nejrůznější nástroje, tancovali, přinášeli nápady do příběhu a pak si některé z nástorů - jako třeba fujaru, djangar pan, tibetské mísy, didgeridoo - zkoušeli zahrát a docela nám to šlo. Před obědem jsme si ještě pohráli na zahradě s pískem nebo s tatrovkami a pak už hurá na jídlo. Notně nám vytrávilo. Po obědě jsme se rozloučili s některými dětmi a my o statní si šli odpočinout do maringotky, kde nás uspala pohádka o Pejskovi a kočičce. Kdo nesnul buď si prohlížel obrázky v knížce nebo si šel zalézt na stromy. 


16. 03. 2017 čtvrtek

Kája s Kačkou hned ráno připravili lupy na pozorování hmyzu. A tak jsme běhali kolem maringotky. Zkoušeli jsme totiž najít, co nejvíce zajímavých brouků. Chytili jsme několik žížal, svinku, slimáka, ploštice ruměnice a mnohonožku s chvostoskokem. Pak už byl čas připravit ranní kruh.
Po svačině jsme si vzali batůžky a naše vědecké vybavení - lupy, síťky, pinzety - a vydali jsme se na výlet. U jablůňky jsme si dali koňské závody a zpívali jsme si Já mám koně. Od jablůňky jsme šli k bráně. Tam jsme hráli Zlatá brána. U močálu jsme zkoumali, kolik nové vody nám v něm přibylo. Síťkami jsme zkoušeli vylovit něco zajímavého či zkoušeli chytit čmeláka. Potom jsme se ještě zastavili u malého rybníčku, ani z něj jsme však nic zajímavého kromě listí a bláta nevylovili. Kdo nelovil, mohl plést ze sítiny takové malé pomlázečky.
Došli jsme až ke spadlému stromu, kde jsme si zahráli na žraloky, a pak jsme vylezli do svahu. Kdo nechtěl, šel po schodech s Kájou. Došli jsme až do školky.
Před obědem jsme zazpívali Darkovi k narozeninám. Po obědě jsme mu potom popřáli. Darek nám donesl obrovského ježka celého z čerstvého ovoce, takž jsme si pochutnávali na melounu, jahodách a dalších moc dobrých věcech.
Při odpočívání jsme poslouchali Květušku a její zahrádku. Kdo neusnul, šel si ven udělat piknik. Pak jsme se ještě honili kolem maringotky, hráli jsme na šerifa, taky na kočku a myši. 


15. 03. 2017 středa

Dnes ráno jsme si jako včera hráli na kouzelníky. Taky jsme malovali křídou na tabuli a vyváděli v rákosovém domečku. Když nastal čas, každý si vzal podsedák a vybral si místo v kruhu.
Po ranním kruhu a po svačině jsme si udělali takové dostihové závody. Kačka s Kájou nás vozili v kárce velkým okruhem u maringotky. Málem jsme je úplně uhnali. Když už byli oba vyřízení, vzali jsme si batůžky a nandali jsme je do kárky, pak jsme se vypravili na výlet. Nejdříve jsme došli k malé jablůňce, kde jsme si zopakovali, jak se chováme, když nám někdo chce něco říci. Potom jsme se chytli v kroužku za ruce a zatancovali jsme si Už ty pilky dořezaly. Kája hned, jak jsme skončili, uvázal provaz kolem stromu a my jsme slaňovali dolů z kopce k potoku. Navzájem jsme se hlasitým pokřikem podporovali. Když jsme slezli dolů, doběhli jsme až k jezu, kde jsme chvilku pouštěli lodičky.
Podél Botiče jsme došli zpět až k velké zelené bráně, tam jsme si zahráli Zlatá brána otevřená a zkusili si dýchat do hrudi a do břicha, zhluboka se nadechovat a vysvětlili jsme si, čím dýcháme.
Pak už jsme šli do školky na oběd. Cestou jsme vybafli na partu dospěláků. Úplně se nás lekli a my jsme si za to mohli pohladit pejsky, kteří šli s nimi.
Před obědem jsme si znovu dělali na koberci ve třídě Ježků dechová cvičení. Zkoušeli jsme si z obličeje odfouknout papírek a dofoukat kuličku do branky. Nakonec jsme si vyrobili padáčky a zpívali jsme za doprovodu kytary.
Po obědě jsme se vydali zpět do maringotky, kde jsme poslouchali Kajsu Nebojsu. Kdo neusnul, šel se projít do mokřadu. Tak zase za týden!

14. 03. 2017 úterý

Ráno se Kája proměnil na čaroděje a my jsme byli jeho učedníci. Vařili jsme s ním různé lektvary a proměňovali jsme ostatní v žáby a draky. Taky jsme se houpali a honili se.
Po ranním kruhu nám Kačka rozdala lopatičky a hrabičky, mohli jsme spolu s ní zasadit na naše záhonky ředkvičky nebo pažitku. S Kájou jsme pak čistili schody u maringotky, které jsou opravdu moc špinavé od bláta. Takže celé dopoledne bylo pracovní. Pak jsme omylem naházeli kameny a špalky do sudu s vodou, načež nám úplně prasknul. Tak jsme ten nepořádek uklidili. Ještě jsme s Kačkou dali naklíčit fazolky, které jsme pozorovali i pod lupou.
Cestou na oběd jsme hráli honičky. Před obědem jsme se na schůdkách učili novou písničku, se kterou budeme vystupovat na velikonočním jarmarku.
Po obědě jsme šli zpět do maringotky a poslouchali jsme jiné příběhy Ferdy mravence. Donesl nám je ukázat Adámek. Taky s námi poprvé v maringotce spal Ondra. Po odpočívání jsme hráli Ondrovu společenskou hru a ještě trochu čistili schody. Pak už si pro nás přišli rodiče.


13. 02. 2017 pondělí

Ráno jsme ze sudu s vodou vyndali velké ledové zrcadlo. Asi takové musela mít i Ledová královna. Nakonec jsme ho rozbili na střípky. Pozorovali jsme, jak za maringotkou klíčí semínka a taky jsme závodili.
V devět hodin jsme vyrazili za bránu na autobus a svezli jsme se až do Kunratického lesa. Tam jsme si ve vláčku dali svačinu a vyjeli jsme k moři. Kája zatím vyřezával nového trpaslíka do maringotky. Když jsme dorazili k moři, potápěli jsme se mezi korálovými útesy, a pak jsme naskočili do divokého proudu, který nás úplně strhnul, až jsme dorazili ke skalnatému ostrovu, kde jsme jako horolezci přelézali hory. Nakonec jsme po cestě počítali modré turistické značky.
Čas nám utekl moc rychle, a tak jsme se museli vrátit do školky na oběd.
Po obědě jsme se rozloučili s kamarády, kteří šli domů. Během odpočívání jsme poslouchali Ferdu Mravence a úplně všichni jsme usnuli.

 

10. 02. 2017 pátek

Dneska jsme se sešli spolu s našimi novými kamarády a bylo nás jedenáct. Šest kluků a pět holek. Místo Magdy za námi dnes přišla Míša. Pak jsme se honili kolem maringotky, houpali se na houpačce a zdravili jsme se navzájem se všemi kamarády.
V ranním kruhu jsme si ještě znovu připomněli, jak se kdo jmenuje. Uvítali jsme mezi sebou po týdnu Sebastiána a naší úplně novou kamarádku Nicolku. Taky jsme vyťukávali, jakou náladu dneska máme.
Po svačině nám Kája rozdal hrabičky, motičky i lopatky. Začali jsme kutat bláto. Dělali jsme různě velké koule, hady, dokonce i bahňuláka. Sbírali jsme žížaly do sklenice a s Míšou jsme vytvářeli dráhy, po kterých jsme pak koule z bahna pouštěli.
Nakonec jsme si umyli ruce, abychom se mohli vydat zpátky do školky. U pařezové chaloupky jsme si zatancovali Už ty pilky dořezaly. Před obědem jsme ještě zašli ke králíkům. Na schůdkách jsme si povídali, co jsme dnes zažili. Po obědě nás polovina odešla. My ostatní jsme poslouchali pohádku O pejskovi a kočičce. Pak jsme se oblékli a šli jsme za rodiči, těšíme se, co budeme dělat příští týden.

 

09. 03. 2017 čtvrtek

Ráno jsme uklízeli klacky z hnízda, které jsme před měsícem vyrobili. Kájovi pomáhal náš nový kamarád Timon. Ostatní se honili kolem maringotky nebo klasicky kutali bahno. Pak jsme si ještě chvíli házeli s míčem.
Nakonec jsme vzali všechny batůžky a vydali jsme se na výlet. Cestou jsme pozorovali žížaly, které již vylezly ze svých skrýší. Hádali jsme, kde má taková žížala hlavu a kde ocas. Ukazovali jsme si, jakým směrem se plazí a zachraňovali jsme je ze silnic, aby je nic nepřejelo. Taky jsme pozorovali, jak se na větvích stromů pomalu objevují listy. Zatím jsou takové malilinkaté - listová miminka. Došli jsme až na hřiště, kde jsme si dali svačinu a chvilku jsme malovali klacíky do písku. Po svačině jsme si hráli na dětském hřišti. Zkoušeli jsme, jak se vyvažuje houpačka i co s námi udělá příliš roztočený kolotoč.
Sice jsme chtěli jít až na louku, ale ten čas nám nějak moc utekl, tak jsme se pomalu vrátili do školky. Ještě jsme si zahráli na Krvavé koleno a navštívili prasátka.
Po obědě jsme prozkoumali nově vymalovanou Lesníčkovou třídu, vzali jsme odtud polštářky a plyšáky i vydali jsme se odpočívat do maringotky. Poslechli jsme si dobrodružství Ferdy Mravence a až na Olíka jsme všichni usnuli. Olík si tak šel hrát ven. Pekl s Kájou dorty a maloval na tabuli.

08. 03. 2017 středa

Dneska jsme se zase sešli ve velmi hojném počtu. Před ranním kruhem jsme si chvíli kopali a učili se přihrávat míč kamarádům. Taky jsme pozorovali tenounký led, který se přes noc udělal v sudu s vodou. Mráz vykouzlil úplná umělecká díla. Kdo si nekopal, kreslil křídou na tabuli.

Přivítali jsme po včerejším deštíku dnešní sluníčko. Povídali jsme si, co kdo zažil. Pája nám řekla, že jde dnes po obědě na Matějsou pouť a Kája nás pozval tuhle neděli do divadla, které hraje. Potom jsme se pustili do svačiny.

Po ní jsme se vydali do Semínka, kde na zahradě čekalo už velké množství lidí. Byli tam i novináři a televize. Dostali jsme totiž stříbrnou medaili od Skutečně zdravé školy za naší jídelnu. Pořádně jsme dupali a tleskali. Nakonec jsme ochutnali pomazánky, které připravila paní kuchařka a do oběda jsme si hráli s ježky a veverkami na zahradě.

Před obědem jsme si na schůdkách rozdali dárky, které jsme dostali a na oběd šli všichni společně. Po něm rychle převléct a odpočívat. Byli jsme unavení a úplně všichni jsme usnuli.

07. 03. 2017 úterý

 

Ráno nás vítal deštík, takže jsme se shromáždili v altánku. Dívali jsme se, jak z okapu teče voda do malého rybníčku. Honili jsme se kolem altánu a čekali jsme, až všichni dorazí.
Jakmile jsme byli všichni, usedli jsme kolem stolu. Někdo na lavičku a někdo do sena. Poslali jsme si dokola skřítka Lesníčka a pustili jsme se do svačiny.
Po svačině nás Pája s Rubym pozvali na svoji svatbu, a tak jsme se všichni nemohli dočkat. Za svědka šel Kája i Miki a Kačka byla oddávající. Ruby i Pája brzy řekli své ano a my všichni jsme jim zatleskali. Potom jsme si vzali batůžky a vydali jsme se na svatební cestu kolem Botiče.
V lese jsme pak pozorovali kachny a naučili jsme se hrát Krvavé koleno. Vypravovali jsme si vymyšlené příběhy a vysvětlili si, jakého lva má česká republika ve znaku. Byl totiž na ceduli, kolem které jsme šli.
Takhle jsme došli až na autobusovou zastávku, kde jsme úplně zablácení počkali, až náš autobus přijede. Před obědem jsme ještě v Semínku hráli hru, kdy Kája s Kačkou hádali, jaké ovoce či zelenina jsou.
Po obědě jsme chvilku blbli na zahradě, a pak jsme se vydali odpočívat do maringotky. Poslouchali jsme pohádku O Perníkové chaloupce a Žabákova dobrodružství. Protože venku hodně pršelo, zůstal Miki, který jediný neusnul, ve spacáku a v teple si prohlížel knížky

 

06. 03. 2017 pondělí

Ráno jsme si hráli s Kačkou a Kájou na schovávanou, kutali hlínu a houpali se na houpačkách. Přivítali jsme nové pospáčky a to Betynku a Matyho s jejich spacáky. Hned, jak jsme se sešli všichni, vyrazili jsme po zastávkách až k té konečné a tou byla zahrada. Zopakovali jsme si naše jména a dali si naše zdravé svačinky. Poté jsme se přesunuli do třídy Ježků, kde jsme se zúčastnili programu s názvem Přijede k nám návštěva, kterým nás provázeli dospěláci Vanda a Standa. Hráli jsme si na ovoce, viděli, jak je důležité dobře skladovat potraviny, zazpívali si o tom písničky, ukazovali jsme, jak si správně mýt ruce a na závěr si o nich také zazpívali píseň. Představení jsme zatleskali, poděkovali a přesunuli se na zahradu. S Kájou jsme vyzkoušeli obkreslit tělo jednoho z nás na velký arch papíru a doplnit postavě další části obličeje. Na schůdkách jsme si řekli, jaký máme dnes den a vláček nás odvezl na oběd. Pospáčci si v maringotce poslechli pohádku o Pipi a zaslouženě si odpočinuli. Kdo neusnul, hrál si venku v domečku, předškoláci vymýšleli co našemu tělu prospívá a co nikoli. 


03. 03. 2017 pátek

Magda s Kájou ještě po cestě potkali našeho nového kamaráda Timona i s jeho tatínkem. Než došel k maringotce, přišel také Avík s Anavou, kteří velmi toužili po tom, aby si dnes ráno mohli kutat s lopatkami. Každý, kdo dnes tedy přišel, vzal si hned lopatku a šel kopat nebo péct dort.
Jakmile odbila devátá hodina, vzali jsme podsedáky a vydali jsme se udělat ranní kruh na koňskou louku. Kromě Timona přišel dnes i Sebastián se svojí sestrou Johankou. Sedli jsme si a novým kamarádům jsme řekli, jak se jmenujeme. Po sváče nás Magda naučila novou hru - Autobus.
Když jsme dohráli, vydali jsme se na olympiádu. Ze všeho nejdříve jsme házeli míčkem do dálky. Všichni najednou. Podle barev. Pak jsme míčky třídili a počítali. Další disciplína byly řeckořímské zápasy. Museli jsme Kájovi z kruhu míčky ukrást. Jak se nám to všechno podařilo, vydali jsme se na běžecké závody. Uběhnout velké kolo kolem ohrazené plochy.
Po těchto disciplínách jsme byli tak unavení, že jsme se vydali k ohništi a chvíli jsme se vydýchávali. Pak jsme se pustili do poslední disciplíny. Šplch na stromy. Ta nás bavila nejspíše ze všeho nejvíce. Nakonec jsme si ještě zazpívali písničku Já jsem muzikant. A hurá k jehňatům. Od jehňat na oběd a z oběda odpočívat. Žabákova dobrodružství nás zase všechny bezpečně uspala.

02. 03. 2017 čtvrtek


Dnes na nás jako první čekala naše nová kamarádka Terezka. Před ranním kruhem jsme stihli malovat křídami na tabuli, upéct koláče, buchty a dort v troubě. Kája se nám taky schovával na různá místa, což byla asi největší psina.
V ranním kruhu jsme si navzájem ukazovali, jak je z nás kdo veliký. Po svačině jsme si vzali piknikovou deku a nejprve jsme si porovnávali znova naše výšky a říkali si, kdo z nás je vyšší než ten druhý. Potom si Avík lehl na deku a my jsme obrys jeho těla obložili kamínky a mušlemi. Když vstal, zůstal na dece takový panák. Nejdříve jsme si zkoušeli do něj všichni lehnout, abychom zjistili, zda jsme či nejsme stejní jako Avík. Potom jsme mu dodělali oči, nos, pusu i knoflíky. Vznikl tak takový roztomilý skřítek.
Když jsme deku uklidili, vydali jsme se k mokřadu, přes lávku ke spadlému stromu. Po cestě jsme zkoumali jak je hluboká voda v mokřadu, lovili jsme ryby či pozorovali kvetoucí kočičky. Na spadlém stromě jsme si hráli na vláček, Kája něco vyřezával, pak jsme se dozvěděli, že je to bažinný skřet.
Protože si Olík umokřil boty, vydali jsme zpět k maringotce a od ní už rovnou na oběd. Po obědě jsme šli odpočívat do maringotky a za poslechu Žabákových dobrodružstvích jsme unavení úplně všichni usnuli.

01. 03. 2017 středa

Dnes jsme se všichni setkali u maringotky, rozehráli jsme okolo ní nejrůznější hry. Vítali jsme u nás nově v tento den Darka. Ve velkém kroužku jsme nestačili koukat, kolik nás tu dnes je. Každý v ranním kroužku vyslovil své jméno. pověděl nám příběh, o který se chce podělit s ostatními a my jej vyslechli. Povídali se sny, těšení se na svátek, těšení se na brášku, zážitky z víkendu, těšení na kaši. Kaši? Jakou kaši? Dneska si přece vaříme pohankovou kaši v kotlíku! Recept: 11 hladových bříšek; 11 hlav, co zná pravidla kolem ohniště; vody akorát, trochu mléka, pohankové vločky 11 krát do každé dlaně, hrozinky, křížaly pro žížaly, med pro úsměv a pohlazení. Rozdělat oheň, pomoci mu písničkou, aby se rozhořel a pak už přičichávat a koukat, jaké se dělají bubliny v kaši. Jak jsme se na ni vrhli, tak vězte, že pak už nic nezbylo. Najedení jsme si pak prolézali stromy a hráli si na opice s Kájou. Sklidili jsme všechny věci a odebrali se do školky na oběd, na který nám po cestě tedy také notně vytrávilo, jen co je pravda. Po zdravém obědě ještě skotačení na zahradě a v maringotce nám Kačka vyprávěla zeleninovou pohádku, na jejímž konci se ozývalo jen chrr, chrr. Asi zapomenutý medvídek v noře, nebo co..


28. 02. 2017 úterý

 

Dneska byla ráno volnější zábava. Někdo se houpal, někdo si hrál na dětském hřišti, někdo zavíral lidi do vězení a někdo si zase jentak kutal.
V ranním kruhu jsme dnes vyťukávali dřívky, jakou máme náladu. Pak jsme zkoušeli sami napsat, co máme za den, měsíc a roční období. Nakonec jsme se pustili do svačiny.
Po ní jsme všechno uklidili a barvou na tělo jsme si namalovali šikmé asijské oči, přesunuli jsme se na Dálný východ. Kája nás mezi stromy naučil ninjovskou hru, to byla největší legrace, protože jsme všichni opravdu vypadali jako ninjové.
Potom jsme se vydali na výpravu ke Žluté řece. Po cestě jsme si vyrobili čínské hůlky a zkusili si s nimi nabírat kamínky. Nakonec jsme v pralese narazili na orangutana. A tak jsme si všichni vyzkoušeli, jaké je to být opicí. Doskákali jsme až do školky na oběd.
Po obědě jsme se sklouzli na skluzavce, chvíli si hráli na zahradě a šli do maringotky. Začali jsme číst Žabákova dobrodružství, nu a překvapivě zase všichni usnuli.:)

 

27. 02. 2017 pondělí

 

Ráno nás přivítalo slunce a nezvyklé teplo. Je nám jasné, že zima už bojuje z posledních sil a že se blíží jaro. Než jsme se setkali v ranním kruhu, pomohli jsme Kájovi a Kačce ohradit plochu, kde je v trávě hodně bláta. My totiž chceme, aby nám před maringotkou rostla tráva, jenže to nepůjde, když po ní budeme šlapat.
V ranním kruhu jsme si povídali, co jsme zažili o víkendu a chvilku jsme se slunili. Po svačině jsme vzali hrábě a lopaty, abycho shrabali popadané listí. Takový jarní úklid. Krom toho jsme si hráli kolem maringotky na honěnou a na zlého černokněžníka. Pak nás napadlo, že bychom si mohli uvařit odvar z babského ucha, když už jsme byli u toho černokněžníkování. Kája nám vysvětlil, že babské ucho je rostlina, kterou známe také jako šalvěj. No a šalvěj nám roste hned vedle maringotky. Dozvěděli jsme se, že je dobrá na bolení v krku i na další záněty či rýmu. Nasbírali jsme proto lístky, hodili je do hrnku, do lesníčkové rychlovarky jsme naházeli dřevo a zapálili. Jak stoupal kouř, dělali jsme, jako že vaříme mlhu. ,,Čury mury fuk, čury mury fuk, bílá pára stoupá z luk!" Když jsme čaj vypili, šli jsme do školky na oběd.
Po obědě jsme udělali velké stěhování z lesní třídy zpět do maringotky, protože od dnešního dne budeme zase odpočívat v ní. A všichni byli tolik unavení, že nakonec usnuli. Dokonce i Pája.


24. 02. 2017 pátek

Přivítali jsme se hrou na lišku a malováním na křídy. Když už jsme byli pořádně ulítaní, připravili jsme si podsedáky na ranní kruh. Dnes u nás byla návštěva. Přišla se na nás podívat paní učitelka Johanka z jiné lesní školky. A tak jsme jí vypravovali, co budeme dělat o víkendu a kdo kam pojede v létě na prázdniny.
Po svačině jsme sesbírali všechny staré vánoční stromky, které farmáři k maringotce donesli na spálení a udělali jsme si z nich za maringotkou svůj vlastní jehličnatý les. Vysvětlili jsme si, jaký je vlastně mezi jehličnatým a listnatým stromem rozdíl. Kde má strom korunu a kde zase kořeny.
Potom jsme si vzali batůžky a vyrazili do školky. Cestou jsme sledovali stopy v blátě. Zašli jsme se podívat na ovečky i s jehňátky. Přivolali jsme je společným zpíváním písničky Pásla ovečky. Hned potom jsme vzali Johanku do školky, kde jsme pro ni připravili velikánskou hostinu. K tomu jsme postavili koleje z Prahy až do Ostravy a začli provozovat železniční dráhu.
Po obědě jsme pozorovali větvičky, které jsme minulý týden s Magdou sesbírali. Zlatice nám začíná kvést, i ostatní větve mají už pupeny. Nakonec jsme si před odpočíváním ještě chvíli hráli. Třídili jsme velké kostky podle barev. Stavěli hrad. A schovávali se před Kájou. Až na Pavlínku jsme všichni usnuli. Pája tak měla klid a čas na plnění předškoláckých úkolů. 


23. 02. 2017 čtvrtek

Jako první dnes k maringotce přišel Tom, který nás s maminkou navštívil, aby viděl, jak to u nás chodí. Kačka hrála s jednou partou na orla a Kája si nejdříve s Kačenkou házel létajícím talířem, pak malovali křídami na tabuli. To se k nim už přidala i Anička. Ranní kruh jsme si dnes udělali na koňské louce. Sice nám stále odlétávali podsedáky, ale zvládli jsme to.
Po svačině jsme se vydali ke kozám, potom do sadu. Kde nás Kája s Kačkou naučili, jak se hraje Krvavé koleno. Nejdříve byla Kačka maminka a Kája krvavé koleno. Maminka nás poslala do spíže, jenže jsme zjistili, že tam je krvavé koleno. Mamka se tedy vydala sama omrknout, co ve spíži je. Pak přišla a tančili jsme a u toho zpívali první hodina odbila, když lampa zhasla, přišlo si krvavé koleno pro nás. Byla to pěkná honička. Nakonec jsme se všichni vystřídali.
Potom jsme šli navštívit prasátka a ovce s jehňaty, už jsou všechny ovce pěkně v ohradě. I jehňátka si užívají pobyt venku. Nakonec jsme navštívili králíky. Ještě jednou si zahráli Krvavé koleno i Škatulata, jenže byl už čas jít na oběd. Rozloučili jsme se s Tomem a jeho maminkou.
Po obědě jsme si opakovali, co jsme za celý den prožili a skládali jsme zvířátka z kartonu. Při odpočívání jsme si četli o krtkových dobrodružstvích. Kdo neusnul, plnil buď předškolácké úkoly, anebo si s Kájou četl v knížkách. Celý den jsme zakončili hrou na Zloděje a šerify.

22. 02. 2017 středa


Ráno jsme měli před maringotkou koňské dostihy. Kája byl koněm a každý z nás na něm projel jedno dostihové kolo. Jakmile jsme se všichni sešli, připravili jsme si podsedáky, abychom si mohli popovídat v ranním kruhu. Mezitím Kája někam zmizel.

Když se zase objevil, řekl nám, že slyšel o pokladu, který tady někde blízko nechali mongolští nájezdníci až z daleké Asie. Vyrobili jsme si proto průkazy lovců pokladů a počkali, až dorazí zbytek naší výpravy. Když dorazili další lovci i s maminkami, vydali jsme se ke koňské ohradě, kde podle mapy měla být první zastávka s úkolem. Museli jsme společně zazpívat Já mám koně. Hned jak jsme dozpívali, vydali jsme se po hnědých fáborkách dál. U jabloně jsme tancovali Už ty pilky dořezaly a u jezu jsme se museli seřadit podle velikosti do mašinky a k dalšímu fáborku dojet.

Pak jsme šli podél Botiče a byl dnes vážně moc rozvodněný. Tolik vody jsme v něm ještě neviděli. U brány zpátky do areálu jsme si zahráli Zlatá brána otevřená. Prošli jsme mokřadem, zpočítali jsme, kolik schodů je ve svahu. Kdo měl odvahu pokračoval dál přímo velkým kopcem, ostatní šli po schodech. Pod králíkárnou jsme se všichni sešli a ve staré polozemnici jsme pak objevili mongolský poklad. O všechno jsme se spravedlivě rozdělili. Nakonec se vydali do školky na oběd.

Po obědě odpočinek v badatelně. Četli jsme si o Cipískovi. Kdo neusnul, šel si hrát do třídy Ježků.


21. 02. 2017 úterý

Dnes nás čeká výlet do knihovny. Sešli jsme se u altánu a šli pozorovat, jak krásně kape voda a kudy až se ze střechy dostane dolů do nádrže. Masoupustní týden u nás pokračuje, dnes nás navštívili například žába, tygr, žirafa, medvěd nebo klaun očkatý. Poté, co jsme se všichni sešli, vydali jsme se na zastávku autobusu. Umíme říci a víme, jak se chovat v autobuse. V parku jsme si dali parkovací svačinu a už se moc těšili na výlet do knihovny, kde nás přivítala paní Dana. Společně s Ježky a Veverkami jsme se nejdříve s paní knihovnicí přivítali, vysvětlili si rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím a povídali si o nejrůznějších knihách, které v knihovně mají. V jedné knize jsme si povídali o špačcích - a to hlavně o špačkovi Kamilovi. Byl takový knihomol, nejraději četl knihy a nestihl se naučit létat. Jeho bráškové špačci a sestřičky špaččice mu však pomohli a on pak je všechny zachránil před hurikánem. Příběh dobře skončil, zkoušeli jsme létat jako špačci, potavit se všichni na drát, učili jsme se poslouchat příběh, vytleskávali jsme slova, říkali naše nápady, vysvětlovali slova atd. Na závěr jsme si všichni zazpívali v kruhu jako o masopustu píseň o tom, jak se nám dobře, když se všichni sejdeme a můžeme spolu slavit. Paní knihovnici jsme poděkovali a vydali se na cestu do školky. Na dnešní oběd jsme se táák těšili, že jsme jej celý snědli. Odpoledne jsme odpočívali ve třídě Veverek, poslechli jsme si pohádky a prohlíželi knížky. 


20. 02. 2017 pondělí

Celý tento týden nás čeká masopustní veselí. A tak se ráno u maringotky sešli jelen, medvědi a třeba i lev. V ranním kruhu jsme si povídali, kdo co o víkendu zažil. Sledovali jsme dokonce, jak se slunce rychle schovává za mraky a zase se objevuje.
Po ranním kruhu jsme se vydali na koňskou louku, kde jsme nejdříve hráli hru Čáp ztratil čepičku. Pak jsme chodili a zpívali v kruhu, kde bylo o jeden podsedák méně, než bylo nás. Kdo si nestačil včas sednout, musel vymyslet, jakou písničku budeme zpívat jako další. Od Travičky zelené přes Skákal pes jsme se dostali až k Pekla vdolky. Nakonec jsme vzbudili medvědy, kteří nás po louce pořádně prohnali.
Potom jsme si vzali batůžky a vydali jsme se na výlet do divočiny. Pochodovali jsme mimo jakoukoliv cestu. Jako správní dobrodruzi jsme si udělali svojí vlastní cestu přes roští a keře. Objevili jsme i malý kráter v zemi. U něj jsme se rozhodli, že vyzkoušíme naše skokanské schopnosti. To nás bavilo asi ze všeho nejvíce. Do školky jsme se na oběd vydali už po normální cestě. Ještě jsme si vyzvedli spacáky v Lesníčkové třídě a hurá na oběd.
Po obědě jsme oslavili Mikiho čtvrté narozeniny. Odpočívali jsme dnes spolu s ostatními dětmi ve školce, protože naše třída se bude nově vymalovávat a už jsme moc zvědaví, jak bude vypadat.

17. 02. 2017 pátek


Dnešní ráno nás překvapil vytrvalý deštík. Ale nejsme z cukru. Nelekli jsme se ho. Sešli jsme se v koňském altánku, nasvačili se v něm a vydali jsme se na výlet.
Cestou jsem pozorovali velké kaluže a mlhu, která se k nám od Botiče blížila. Celou dobu výletu jsme s Magdou vybírali větvičky, které jsme odřízli a donesli jsme je až do školky, kde je v jídelně - v teple a ve vodě - necháme vykvést a vyrašit. Setřásali jsme kapky z mladých stromků a v lese jsme pozorovali, jaké stopy nechá datel na stromě, který oďobává.
Chvilku jsme si hráli na honěnou, až jsme vyšli z lesa. Tady jsme na rozbláceném chodníku malovali různé obrázky - kachnu, žábu, auto, autobus. V jedné velké louži jsme lovili ryby. Nakonec jsme došli až do Toulcáku, kde jsme navštívili Špýchar. Nejstarší část dvora. Je v něm výstava starých zemědělských nástrojů - od máselnice, přes různé kosy až po medomet. Ještě jsme odchytili pana farmáře, který nám přinesl malé jehňátko, které jsme si mohli pochovat a čuchnout si k němu. Krásně vonělo mlíčkem.
Před obědem jsme ještě stihli na příští týden vyrobit kočičí masky. Už se nemůžeme masopustního veselí dočkat. Po obědě jsme si došli pro spacáky a šli jsme si lehnout společně s ostatními dětmi do školky. 


16. 02. 2017 čtvrtek

Hned ráno jsme vyrazili, poté, co jsme se všichni sešli, ořešákovou álejí. Jako Lesníčci jsme se cestou schovávali a hráli si na loupežníky, kteří požadovali jako výkupné oříšky. Vystoupali jsme až úplně na vrcholek a nechali se ohřát sluníčkem, které krásně zářilo. Sundali jsme batůzky, poslali jsme si skřítka a popřáli si dobré chuti.  Na poli jsme objevili báječné zamrzlé louže. Buď jsme je klacíky rozbíjeli na malé střípky nebo jsme po rozbití využili na míchání vody z louže. Všichni jsme se zabavili, nadšeně jsme hledali další a další louže na poli. Pokřtili jsme naše botky blátem z oranic. Cestou do školky jsme zpívali, počítali hrdličky a holuby na lampách, rorovnávali, kde je jich více nebo méně. Potkali jsme také traktor, který mě za sebou naložené balíky sena.V šatně jsme si pověděli o masopustu a o tom, jak se pečou vdolky (o kterých zpíváme) a nebo také dobré koláče. Vymýšleli jsme, jaké všechny náplně by koláč mohl mít a jakou barvu surovina má. Pak jsme si každý svůj koláč vyrobili, vystřihli, každý si mohl zvolit, jakou náplň a kam ji na koláč dá. Naše koláče necháme zaschnout a příští masopustní týden už budou pro nás připravené. Na schůdkách jsme si zhodnotili den a po obědě jsme oslavili Olíkovy narozeniny, které měl o prázdninách. Olíkovi jsme pogratulovali jako čerstvému čtyřletému lesníčkovi, který si sfoukl své svíčky a pustili jsme se do hostiny ze sušeného ovoce. Na odpočívání jsme vzali začarovaný vysávací stroj, vymetli jsme koberce a pak si poslechli od Káji pohádku, při které jsme skoro všichni usnuli. A venku jsme viděli první včelu, která se po zimě prolétala na sluníčku!


15. 02. 2017 středa

Ráno jsme se u maringotek střetli s ježibabou a obrem. Oba dva nás chtěli sežrat, ovšem nám se podařilo před nimi utéct. Během ranního kroužku nám došlo, že všechny naše špalky už jsou skoro zabrané. Máme radost, že je nás v Lesníčku tolik.
Po svačině jsme se vydali na velkou výpravu do Asie. Nejdříve jsme se schovávali před zemětřesením. Vždycky, když Kačka nebo Kája zavolali Nagasaki, museli jsme úplně znehybnět. Pak se k nám přidal samurajský mistr Spadlsan Našišku, který si nás vzal jako své učně do parády. Museli jsme se po samurajsku ukrývat mezi stromy a on nás hledal. Nakonec jsme se dostali až k rýžovým polím, která jsme museli přeskákat.
Když už jsme se blížili ke školce, objevili jsme velké plochy bláta. Klacíkem jsme do něj malovali všechno, co nás zrovna napadlo. Ještě jsme si zahráli na krávy v ohradě a šli do školky na oběd. Po obědě jsme se chvilku slunili na zahradě, a pak jsme si šli odpočinout do lesníčkové třídy.

14. 02. 2017 úterý

Než jsme se dnes všichni sešli, hráli jsme si u maringotky na ježibabu. Kája nás na koštěti honil v lesíku i kolem dětského hřiště.
Po dlouhé době jsme se v ranním kroužku opět přivítali s Barunkou. Během svačiny jsme pozorovali, jak se kozel už nebojí elektrického ohradníku a skoro vyskočí pryč z ohrady. Kačka nám mezitím řekla, že se v Toulcově dvoře narodili malá jehňátka. Souhlasili jsme s tím, že je chceme vidět.
Jakmile jsme sbalili podsedáky z ranního kroužku, vydali jsme se k mokřadu, kde jsme na ledu bruslili a hráli si na rybičky a rybáře. Od mokřadu jsme šli ke starému pokácenému stromu, kde jsme si hráli na mrazíky. Berlou mrazilkou jsme se navzájem zmrazovali. Nakonec jsme přes schody vyšli až nahoru k maštalím. Tam jsme se koukali na tři malá jehňátka, která se minulý týden narodila.
Pak jsme šli rovnou do školky, kde jsme na tabuli křídou vždycky něco namalovali, tak aby to ostatní neviděli a museli hádat, co na tabuli vlastně je. Ještě jsme se učili písničku Pekla vdolky z bílý mouky.
Po obědě jsme šli do lesníčkové třídy odpočívat. Kdo neusnul, prohlížel si knížky. Hráli jsme i slovní fotbal a vymysleli jsme následující pohádku: ,,Byla jednou jedna maminka a ta čekala miminko. Jednoho dne za ní přišel trpaslík a řekl jí, že když mu nedá miminko, nebude moci jíst salát. A protože maminka měla hodně moc ráda salát, slíbila, že mu miminko dá. Ačkoliv neměla žádného manžela, miminko se jí stejně narodilo. Když viděla, jak je krásné a roztomilé, rozmyslela si to. Trpaslíkovi miminko nedala a přestala jíst salát." Co nás asi čeká zítra?

 

13. 02. 2017 pondělí

Po prázdninách dnes první dorazil Kuba s tatínkem, s Kačkou a Kájou společně prozkoumali půdu kolem přístřešku, zmrzlé i měkčí krtiny. A to už přišli další děti, které krtčí tunel také objevily. Hned, jak jsme se sešli, vyrazili jsme také za tunelem, který je trochu větší a do kterého se dokážeme vejít i my. Cestou okolo Botiče jsme se klouzali, zpívali si, hráli na schovávanou. U kráteru (jak mu tak říkáme) jsme si poslali tentokrát Páji skřítka Elišku, pověděli si, kdo co dělal o prázdninách, co se mu nejvíce líbilo, kde kdo byl atd. Popřáli jsme si dobrou chuť a pustili se do svačiny, při které na nás parádně svítilo sluníčko a my si povídali o masopustu a také o tom, jak se těšíme na jaro. Z dálky jsme poslouchali klepání do stromu, nejspíš strakapoud nebo datel léčil stromy. Pak jsme se vydali za nedalekým tunelem a kdo chtěl mohl si vstoupit dovnitř a zahoukat a poslouchat ozvěnu. Po probádání tunelu jsme se vypravili zpátky do školky, kde jsme kreslili obrázky Kačce k narozeninám a po obědě jsme slavili ještě jedny narozeniny, a to Betynčiny, která si na narozeninovém vláčku sfoukla 3 svíčky. Po obědě jsme si odpočinuli při poslechu pohádky o Makové panence, předškoláci dnes procvičovali grafomotoriku a po odpočinku jsme si na dvoře zahráli na sovy a orly. 

03. 02. 2017 pátek

Je tu poslední den před jarními prázdninami. Ač sníh trošku roztál, byl mráz, takže vznikla zase pěkná ledovka, po které se dalo skvěle klouzat.
Když jsme byli všichni, vyrazili jsme hned nahoru na autobus. Cestou jsme se všichni chytili za ruce, abychom udělali velkého hada. Různě jsme se promotávali, padali a zase se spojovali.
Autobusem jsme pak přejeli na zastávku Selská, odkud jsme se vydali k Hostivařské přehradě. Po cestě jsme si zpívali písničku o Eskymácích a Grónsku. Jakmile byl někde nějaký kopec, vzali jsme lopaty a sjeli jsme ho. Po přehradou jsme se zastavili, dali jsme si totiž během téhle pauzy svačinu.
Po svačině jsme vyrazili dál. Cestou jsme hráli na schovávanou a na škatulata. Pozorovali jsme kachny na potoce a klouzali se jako tučňáci. Postupně jsme došli až na Hostivařské náměstí, odtud jsme se přesunuli zpět do školky.
Před obědem jsme měli společné schůdky s Veverkami a Ježky. Janička nás učila, jaké hlasy vydávají různí ptáčkové a Kája nám je pak "zahrál" na vábničky. I na oběd jsme šli dohromady. Měli jsme výborné špagety s rajčatovou omáčkou, takže jsme samozřejmě měli pěkně zapatlané a červené pusinky.
Po obědě jsme šli odpočívat. Četli jsme si pohádku O Květušce a její zahrádce. Protože výlet byl náročný, úplně všichni jsme skoro hned usnuli.

02. 02. 2017 čtvrtek

Protože jsme tu ani v úterý, ani ve středu nebyli, zjistili jsme až dnes, že kolem maringotky máme nový sníh. I my jsme měli velikánskou radost. Čapli jsme boby a lopaty a frrrrr z kopce dolů. Sníh lítal, jako by byla sněhová vánice.
V ranním kroužku jsme se podělili o své zážitky a dali si svačinu. Po ní Kačka vytáhla sklenice i různé ingredience. Řekla nám, že dnes budeme malovat na sníh. Mysleli jsme si, že je to nějaká legrácka. Jenže pak jsme nasypali papriku do vody a zjistili jsme, že ji obarvila na červeno. Řepa zase vodu proměnila v růžovou a čaj ve žlutou. Vzali jsme si štětce a malovali na sníh obličeje. Tvořili jsme různobarevné koule. Nakonec jsme barevné vody přelili do PET lahví s dírkou ve víčku a jako tužkou namalovali obrovského kosa i delfína.
Avíkovi začala být obrovská zima, navíc trochu poprchávalo, takže jsme vyrazili do školky. Tam jsme si hráli s hračkami ve třídě ježků. Někdo si sedl kolem Káji, který četl z různých knížek, a tak jsme si všichni vlastně trochu od té zimy odpočinuli.
Po obědě jsme vyrazili odpočívat do naší třídy. Přečetli si Makovou panenku a snili o tom, jak tancuje uprostřed makového pole.

01. 02. 2017 středa

Sníh nám přes noc naštěstí neroztál, takže jsme stále měli, na čem jezdit. Nelépe se vždycky má ten, kdo přijde s rodiči jako první, protože se klouzá nejdéle. 
V ranním kruhu nám Kája řekl, že by s námi chtěl postavit velké ptačí hnízdo a my jsme souhlasili s tím, že mu pomůžeme. Když jsme se vypovídali a nasvačili se, pustili jsme se do práce. Kája udělal základ kruhu a my jsme pak každý nosili klacky, klacíky i chvojí, aby to naše hnízdo vypadalo k světu. Práce nám šla od ruky, takže jsme měli brzy hotovo. Nejdříve jsme vyzkoušeli, zda se do něj vůbec všichni vejdeme. To se nám podařilo. Potom Kája s Adámkem odešli pryč. Stali se z nich lišky. Z nás zase byli vrabčáci. Vyletěli jsme z hnízda, když tu na nás přišli lišky. Honili nás, chtěli nás sníst. Zachránil se jen ten, kdo vlétl zpátky do hnízda.
Jak jsme byli dostatečně vyblbnutí, vydali jsme se do školky. Kde jsme si ještě chvíli povídali o ptáčcích, potom už byl čas na oběd. Po obědě s námi šel poprvé odpočívat Miki. A tak jsme mu ukázali celou naší třídu. Líbilo se mu tam. Četlo se zase ze Špalíčku pohádek. Kdo neusnul, nebo se probudil brzy, dal si svačinu. Probudili jsme ostatní kamarády a vydali se domů.

31. 01. 2017 úterý

Dnes nám napadal nový sníh! To bylo radosti! Z kopce nám to svištělo možná více než předtím. Když jsme byli všichni pozdravili jsme se ráno v kroužku a zazpívali si lesníčkovou písničku.
Po svačině vytáhla Kačka z batohu různé látky. Dali jsme si je kolem sebe a každý z nás si tak udělal velká i různobarevná křídla. Někdo z nás byl orel, někdo vrána a jiný zase sýkorka. Podle toho, kdo co byl, vydával také příslušný hlas (zpěv a někdi i řev). Honili jsme se v jednom velkém ptačím reji.
Ve chvíli, kdy nám začala být zima, vydali jsme se do školky. Kde jsme měli nedodělané ptáčky. Od Kačky jsme dostali za úkol vybarvit je tak, aby byly vidět na sněhu. Měli jsme už připravené temperové barvy, a tak jsme se do toho směle pustili. Na schůdkách jsme si pak o našich ptáčcích povídali a zároveň jsme si ukazovali na velkém plakátě, jak který ptáček ve skutečnosti vypadá.
Po obědě jsme si šli odpočinout a četli si pohádky ze Špalíčku pohádek. Předškoláci pak ještě plnili předškolácké úkoly.

   
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X