toulcak

Voda

Jaké prací prostředky mám používat, pokud chci šetřit životní prostředí?


Od 1. 10. 2006 zakazuje vyhláška MŽP ČR výrobu i prodej pracích prášků s fosfáty, proto už nehrozí, že bychom tento prášek někde koupili. Doporučuji používat koncentráty (kompakty), protože neobsahují tzv. plnidla, která zbytečně zatěžují životní prostředí. V případě používání koncentrátů je ale třeba dávkovat velmi opatrně, abychom neudělali více škody, než užitku. Nejlepší je, když si sami vyzkoušíte, jaká dávka pracího prostředku je ještě účinná. Výrobci většinou udávají vyšší dávku, než je potřeba.

Další možností je zkusit prát prádlo s použitím tzv. mýdlových ořechů. Jedená se o slupky ořechů asijského stromu „Sapindus mucorossi“ nebo „Sapindus trifollatus“. Obsahují vysoké množství tzv. saponinů. Tato látka je rozpustná ve vodě a má výborné čistící a antibakteriální účinky. Slupky mýdlového ořechu jsou proto plnohodnotným, 100% biologickým pracím prostředkem pro praní rukou i v pračce.

Mýdlový ořech je obzvlášť vhodný pro lidi s kožními nemocemi jako neurodermitis nebo pro alergiky. Mýdlový ořech je na rozdíl od běžných pracích prostředků, které obsahují velké množství chemikálií, absolutně přírodní prostředek. Praní pomocí těchto ořechů má výhodu i v tom, že šetří barvy a nemusíte používat aviváž. Je levné, na praní jedné pračky stačí 4 slupky (jádra se nepoužívají), pokud perete při nižší teplotě, můžete je použít 2x-4x. Jestli je ještě můžete použít, zjistíte snadno - navlhčíte povrch ořechu a třete povrch prstem. Pokud se tvoří pěna a prst je trochu lepivý, ořech ještě obsahuje dostatek saponinu. Ořechy, které ho mají již málo, mají tmavou barvu a nejsou lesklé. Při správném používání stačí 1 kg mýdlových ořechů jedné rodině asi na rok.

Praní v ořeších nezatěžuje životní prostředí, slupky se dají normálně kompostovat. Dnes se z mýdlových ořechů vyrábí i další přípravky, např. na mytí nádobí. Více na http://mydlove http://www.celostnimedicina.cz/mydlove-orechy-biologicky-praci-prostredek-do-pracky.htm nebo http://pleny.unas.cz/2010/02/Vite-co-jsou-mydlove-orechy.html aj.

4.2. 2010
 

Zajímalo by mně, jak a kde zjistím kvalitu vodu, kterou pijeme z kohoutku


Pitná voda z vodovodu pro veřejnou potřebu dodávaná Pražskými vodovody a kanalizacemi, a.s., je v celé Praze nezávadná a její kvalita zcela odpovídá parametrům vyhlášky MZd. ČR č. 252/2004 Sb., ve znění vyhlášky 187/2005 Sb. Pitná voda z vodovodu podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody. U pitné vody se stanovuje okolo sta různých parametrů.

Praha je zásobována ze 75 % z úpravny vody Želivka a zbytek z úpravny vody Kárané. Pitná voda z vodárny v Káraném má charakter podzemní vody, má vyšší tvrdost než voda ze Želivky a chuťově se jeví jako nejlepší. Tato voda jde hlavně do severní části Prahy. V úpravně vody Želivka se provádí v závěru úpravy vody ozonizace – dávkování ozonu do pitné vody. Tento stupeň úpravy zlepšuje také chuťové a vzhledové vlastnosti pitné vody. Úpravna vody Podolí slouží jako rezervní zdroj… více na http://www.pvk.cz/pitna-voda.html

5.5. 2008
 

Kde zjistím, jaká je kvalita vody na koupališti?


Aktuální kvalitu vody na koupališti zjistíte u provozovatele koupaliště, příp. na Pražské hygienické stanici. Informace naleznete i na http://www.pragueout.cz/novinka/koupaliste-praha

6.7. 2008
 

Co je to kořenová čistírna?


Kořenová čistírna neboli kořenovka je zařízení, kterou slouží k čištění vody, nejlépe k čištění tzv. šedé vody (to je voda, která odtéká z umyvadla, vany, sprchy, pračky, myčky a kuchyňského dřezu). Je to vlastně mělký rybníček, ve kterém jsou do štěrku zasázené bahenní rostliny. Voda bývá většinou několik centimetrů pod povrchem, takže nehrozí, že by se nám na zahradě množili komáři. Voda se čistí pomocí zmíněných bahenních rostlin, baktérií a řas, takže to celé je přírodní proces. Kořenovka tedy vypadá jako malý rybníček nebo mokřad, může být i pěkná na pohled. Skvělé je i to, že její provoz nic nestojí. K tomu, aby fungovala, nepotřebujete žádnou energii ani chemikálie. Čištění  šedé vody pomocí kořenové čistírny je dnes už osvědčenou metodou, není problém na ni získat povolení a najít  firmu, která ji vybuduje. Jednoduchou malou kořenovku je možné vybudovat i svépomocí.


Další a podrobnější informace o kořenovkách i s fotografiemi najdete např. na: http://www.ekozahrady.com/korenova_cistirna.htm

http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=66328.11. 2010

 

Co je to šedá voda a jak se dá využívat?

Šedá voda je voda, která odtéká z umyvadla, sprchy, vany, pračky, myčky a kuchyňského dřezu. Odpad z WC se nazývá černá voda. V kanalizaci se šedá a černá voda mísí a musí se čistit v čističce odpadních vod, protože obsahuje velké množství nebezpečných bakterií. Šedá voda je však oproti černé vodě znečištěná jen málo a je škoda ji vylévat do kanálu, protože je možné ji znovu využívat. Pokud chceme šedou vodu využívat, používáme ekologické mycí a prací prostředky, protože jsou snáze a rychleji rozložitelné. Vyhneme se používání tzv. „těžké chemie“.

Tuto vodu můžeme použít k zalévaní na zahradě nebo k doplňování vody do zahradního mokřadu nebo jezírka. Pokud voda neobsahuje moc saponátů, např. pokud ji používáme na chatě, kde máme jen vodu z umyvadla, sprchy a dřezu, můžeme ji použít rovnou k zálivce ovocných stromů nebo v okrasné zahradě. Šedá voda se totiž velmi rychle vyčistí, pokud ji přefiltrujeme přes půdu.

Pokud ji chceme používat k přímé zálivce zeleniny nebo ji chceme vypouštět do zahradního jezírka, je lepší ji „předčistit“ v jednoduché kořenové čistírně, kterou si můžeme nechat udělat, příp. ji můžeme vybudovat na zahradě i sami. Jak se to dělá a další podrobné a užitečné informace najdete na http://www.ekozahrady.com/korenova_cistirna.htm.

 

28. 11. 2010

 

Jak mohu uspořit vodu v domácnosti?


  • splachování WC – spotřebovává nejvíc vody, přitom splachovat pitnou vodu WC je vlastně zbytečné. Stejně by posloužila voda již použitá, jen mírně znečištěná, např. šedá voda (to je voda z umyvadla, sprchy, vany, pračky a myčky). K tomu bychom ale museli mít další rozvody vody. Pokud takovou možnost nemáme, pořídíme se alespoň splachovadlo se spořičem vody. Ten by měl být dnes již samozřejmostí, ale kupodivu do některých domácností ještě nepronikl. Uspořit můžeme ročně nejen vodu, ale i nemalé peníze…
  • při sprchování můžeme docílit výraznou úsporu teplé vody, pokud si pořídíme tzv. termostatickou baterii, kterou si pohodlně nastavíme teplotu vody. Také si můžeme pořídit sprchovací hlavici s malými dírkami, kterou pak nemusíme pouštět vodu „naplno“…
  • mytí nádobí – nejúspornější je mytí ve dřezu, nejméně pak pod tekoucí vodou. Mytí v myčce je někde mezi, takže na 2. místě, co se týká spotřeby vody…
  • zalévání zahrady – zalévat pitnou vodou bychom měli jen v případě krajní nouze. Pokud máme tu možnost, zachytáváme vodu dešťovou, na zalévání je stejně nejlepší a nic nás nestojí. Pokud bydlíme v rodinném domě nebo máme chatu či chalupu se zahradou, můžeme výhodně využívat šedou vodu. Tou můžeme přímo zalévat okrasnou zahradu nebo ovocné stromy (půda vodu přefiltruje) nebo ji můžeme předčistit v malé kořenové čistírně, která vypadá jako malý mokřad a zkrášlí nám zahradu. Vodu pak můžeme použít i na zeleninové záhony nebo k dopouštění zahradního jezírka…
20.12. 2010

Více informací...

 

Koupání v bazénu bez chemie?

Také máte bazén a vadí Vám, že byste měli dávat do vody spoustu chemie a navíc tak drahé? Výrobci bazénové chemie nám doporučují, abychom pečlivě sledovali a upravovali pH vody a následně upravovali vodu celou řadou drahých přípravků. Tyto přípravky jsou buď na bázi chlóru nebo kyslíku a zabíjí baktérie i řasy, které nám kazí vodu (plynný chlór je silně toxický a pro životní prostředí tedy škodlivý, v nízkých koncentracích se ale běžně používá na desinfekci vody).

Uznávám, že koupat se ve vodě plné řas není zrovna „to pravé ořechové“,
a že pokud do vody něco nepřidáte, zezelená vám už po krátké době. Voda je vzácná a drahá, takže vyměňovat ji často také není řešení. Jde to ale i jinak. Můžete si pořídit UV lampu, přes kterou bude voda procházet. Tyto lampy jsou běžně k dostání ve velkých marketech jako je OBI, Baumax a pod. (vhodný typ lampy vyberete podle velikosti bazénu). V naší rodině máme s takovou lampou dobré zkušenosti, po dva roky stačila udržet čistou vodu během celé sezóny. Náš bazén je ale dopoledne ve stínu, je možné, že pokud máte bazén na slunci celý den, nemusí jen zmíněná UV lampa stačit, ale i to můžeme vyřešit bez drahé bazénové chemie.

I nám se ale letos stalo, že lampa nestačila, protože  nám „odešlo“ čerpadlo u filtru, a tak byla i lampa asi 5 dnů mimo provoz. Než jsme koupili nové čerpadlo voda začala trošku zelenat. Protože z dřívějších zkušeností víme, že pokud se řasy objeví, množí se velmi rychle, pro jistotu jsme do bazénu zkusili přidat 0,5 l technického 30 % peroxidu vodíku. Peroxid se ve vodě rozpadá na vodu a kyslík, kyslíkem se voda čistí a desinfikuje. Kyslík samozřejmě z vody postupně vyprchává.

 

Večer jsme peroxid zamíchali do vody a čekali, co bude dál. Nejdřív se nedělo nic, ale ráno zelený nádech zmizel, voda byla jen slabě mléčně zakalená. Peroxid pracoval celý týden, každý den byla voda čistší a čistší. Asi po 3 dnech se ve vodě objevily jakési vločky jemné nečistoty, ale tu během dne odstranil filtr (máme plastový bazén  o průměru 3 m  s kartušovou filtrací). Po aplikaci peroxidu zmizel i slaboučký slizký povlak pod nafukovacím polštářem, který tam býval dříve.

Výsledkem byla krásně čistá voda bez řas, která sice možná není tak dokonale průzračná, jako mají bazény, do kterých se dává tzv. bazénová chemie, ale nás těší, že se koupeme ve vodě, která je čistá a bez chlóru a že neutrácíme za předraženou bazénovou chemii (peroxid nás stál 70 Kč, na internetu ho koupíte ještě mnohem levněji). A nemusíme pořád měřit, jaké pH voda má a následně to řešit. Samozřejmě i UV lampa něco stojí, ale pořád je to levnější, než bazénová chemie a dobrý pocit z koupání ve zdravé vodě za to jistě taky stojí.

Při manipulaci s peroxidem ale musíte být velmi opatrní, technický 30 % peroxid je nebezpečná agresivní látka, poškozuje pokožku, proto pracujte v rukavicích. Dávejte si pozor i na oči a sliznice. Po zředění vodou je ale v tak  nízké koncentraci  zcela bezpečný, můžete se v něm bez obav koupat. Abyste měli jistotu, že je dobře promíchaný, raději se koupejte až druhý den. Pro srovnání – peroxid na ošetření ran má koncentraci 3 %, naše voda  měla koncentraci peroxidu po nalití do bazénu necelých 0, 003 %. Peroxid na ošetření ran je volně dostupný, dostanete ho v každé lékárně., u technického peroxidu je to trochu složitější, ale dá se koupit přes internet a někde ho lze koupit i v hypermaketech typu OBI, Baumax, aj.

Můžete namítnout, že růst řas ovlivňuje nejen sluneční záření, ale i teplota vody a budete mít pravdu.V našem bazénu byla dříve voda (díky zmíněnému polostínu) nepříjemně chladná, proto ji ohříváme pomocí malého solárního panelu. Pro vaši představu - v horkých dnech letošního léta dosahovala teplota vody příjemných 28 - 30 stupňů. Lampu  máme zapojenou do okruhu: bazén - lampa – filtr – solární panel – bazén. Filtrace (a tedy i lampa) pracují, jen když na solární panel svítí slunce, tj. asi 6 hodin denně a to jen ve dnech, kdy je teplo na koupání. Filtr i lampa spotřebovávají elektřinu, ale jen velmi málo (lampy mají příkon od cca 5 do 50 W, podle toho, jaký objem vody přečerpáváte, např. 11 W lampa se doporučuje u 2000 l/hod, 55 W lampa u 8 500 l/hod.).

Můžete to řešit i jinak, pomocí perboritanu sodného, ze kterého se také uvolňuje kyslík. Jak na to najdete zde:

http://www.home-made.cz/2013/07/domaci-ekologicka-bazenova-chemie.html

 

Pěkné letní dny a příjemné koupání přeje

 

Dáša Chytilová, Ekoporadna Toulcův dvůr

ilustrační foto: autorka článku

5.8. 2013

 

P.S. Po týdnu se voda ještě vyčistila, takže byla průzračná, srovnatelná s bazény, jejichž voda je ošetřovaná bazénovou chemií. Fotografie byly pořízeny 4.8.

 

Fotogalerie:

images/stories/fotogalerie/6448/bazén, filtr, solární panel, malý.jpg images/stories/fotogalerie/6448/bazén a hračka, malý.jpg images/stories/fotogalerie/6448/filtr + UV lampa, malý.jpg
 
kontaktujte nás
Vyberte si...
Kontaktní formulář Zpětná vazba
Osoba Firma

Formulář - Osoba


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:
Příjmení:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:
Telefon:
E-mail:
Firma:
IČ:
DIČ:
Ulice a čp.:
Město:
PSČ:

Kontaktní osoba


Jméno:
Příjmení:
Telefon:
E-mail:
Pozice ve firmě:


Informace o daru


Datum platby:
Vaše číslo účtu:
Kód vaší banky:
Částka:
Variabilní symbol:
Pronájem prostor - Poptávkový formulář


Kontaktní informace

(Zvýrazněná políčka jsou povinná)


Jméno:

Příjmení:

Organizace:

Telefon:

E-mail:


Místnost:
Sál 1
Sál 2
Velká přednášková Zátiší
Malá přednášková Klubovna
Velká koňská klubovna Mateřský klub - Herna
Mateřský klub - Oáza Mateřský klub - Zahrada
Mateřská škola Podium

Termín:

Čas:

Účel pronájmu:


Poznámka:


X
X