Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Seminář pro absolventy: Koordinátor EVVO v MŠ plus

Pondělí 16.5.2022 09:00  17.5.2022 16:00
Účastnický poplatek: 1 200 (Úhrada fakturou)
Kde: Velká přednášková
Organizátor: Botič o.p.s.
Dvoudenní setkání určené pro absolventky některého z našich šesti ročníků specializačního studia pro koordinátory EVVO v MŠ, které v současné době pracují v pražské mateřské škole. Cílem setkání je posdílet příklady dobré praxe, inspirovat se, utužit se v důvodech i možnostech environmntální výchovy.
seminar-pro-absolventy-koordinator-evvo-v-ms-plus

Milé absolventky,

zveme vás na dvoudenní seminář - setkání, jehož cílem je nabídnout vám příležitost inspirovat se, posdílet své zkušenosti s environmentální výchovou a obohatit se o další tipy i argumenty pro EV.

 

Seminář je akreditovaný MŠMT, v závěru obdrží účastníci osvědčení o účasti.

Účastnický poplatek 1200 Kč zahrnuje i stravování (2x oběd, 1x večeře, káva, čaj a drobné občerstvení v průběhu). Případné ubytování na ubytovně Toulcova dvora si účastnice domlouvají a hradí samostatně  (kontakt na ubytovnu zde).

 

Program dvoudenního semináře:

Pondělí 16. května 2022

 

8:30 –   8:55            Prezence

9:00 – 9:30              Zahájení kurzu a otevření Veletrhu EVVO nápadů (stručné představení donesených EVVO materiálů; necháme je vystavené k nahlédnutí v průběhu kurzu) – Martina Chvátalová

9:45 - 11:15            Wellbeing v mateřské škole – Martina Chvátalová

11:30 – 12:00        sdílení příkladů dobré praxe: Průvodce EVVO učitelky – Magdalena  Karlíčová, MŠ U Uranie, absolventka 7. ročníku studia

12:00 – 13:00         Oběd ve Zdravé jídelně Toulcova dvora              

13:00 – 17:00          Vědomá práce jako základní nástroj ... Kristýna Mikésková

Anotace: V roli pedagogů se od nás očekává především to, že předáme dětem vědomosti, a budeme aktivně rozvíjet jejich dovednosti. Z pohledu dětí jsme ale spíše důkazem o tom, jak všechny tyto předávané informace fungují v praxi. Jsme nositelem určitých hodnot, které se propisují do našeho chování, a děti jej nahlíží i v našem přístupu k učení. Proto se formou zážitkové pedagogiky zaměříme na „rozvoj vědomého pedagoga“. Prozkoumáme Kolbův cyklus učení, naše nosné kompetence a seznámíme se s nástrojem vzdělávacích cílů Bloomova taxonomie. Vše vyzkoušíme propojit s naší dosavadní praxí tak, aby to bylo osobně i profesně přínosné.

O lektorce: Kristýna Mikésková

Jsem člověk, žena, máma, pracovnice Člověka v tísni, profesní mentorka a lektorka. Poprvé jsem k neformálnímu vzdělávání přičichla v roce 2013. Od té doby se opakovaně přesvědčuji o tom, že efektivní výsledky při učení druhých jdou ruku v ruce se schopností laskavé sebereflexe a náhledu na sebe.

Ráda využívám takové postupy, kdy skrze pedagogicky uchopený zážitek dochází k zvědomení zásadních skutečností. Ty mohou mít významný vliv na zvyšování kvality naší práce, a zároveň posilovat osobní spokojenost tím, že víme co děláme, proč to děláme, zda se nám to daří, a že to dává smysl. Ve svém volném čase čtu, toulám se přírodou a věnuji se umění.

 

17:15 – 18:00             sdílení příkladů dobré praxe: Ekoprovoz v mateřské škole ... Karolína Suchá, MŠ Semínko, absolventka 7. ročníku studia

Navštívíme ekologickou mateřskou školu Semínko, u nás na Toulcově dvoře, kde se snažíme o ekologický a zodpovědný přístup nejen v učebních plánech, ale také přímo v provozu. Inspirace z oblasti hospodaření s vodou, vytápění a energeticky úsporná opatření při provozu budov, třídění odpadů, bioodpad a kompost, využívání obnovitelných materiálů, recyklace, zelené úřadování, koncepce snižování ekologické stopy, sdílení zkušeností aneb příležitosti k ekologizaci provozu, ale také legislativní překážky.

18:00 –                         Večeře, následně volný večerní program: společné posezení a povídání u něčeho dobrého na talířku i ve skleničce (doneste prosím večerní mňamky s sebou)

 

Úterý 17. května 2022

  9:00 – 13:00            Zkušenosti z praxe aneb ohleduplnost k přírodě jako samozřejmá součást mateřské školy ...  Zuzka Sýkorová

Anotace: V průběhu dopoledne se s námi Zuzka podělí o své bohaté a pestré zkušenosti se zakládáním, provozováním a učením v lesní školce (klubu). Probereme řadu témat: přínosy i nevýhody celodenního a celoročního pobytu venku, polytechnická výchova (propojení s každodenním během, bezpečnost práce, jednoduché pomůcky, ukázky možných činností včetně kovářské dílny), zahradničení v truhlíku i v záhoně (aktivity s dětmi, přírodní zahrada včetně kompostu a legislativy i péče o dřeviny), odpady (zase ten kompost, ale i informace o tom, co se děje s vytříděným odpadem, ..), zpěvník kramářských písní…

O lektorce: Zuzka Sýkorová

Předsedkyně a tahounka spolku Esedra, který provozuje Dětský klub V Lese v Roztokách u Prahy. Absolventka SPgŠ Praha 6, Obor vychovatelství, specializace výtvarná výchova. Pracovala jako praktikant v Centru pro mentálně postižené Oáza Praha, jako asistent v Ústav soc. péče hl. m. Prahy Horní Maxov, jako pedagog v Soukromé mateřské školce Žirafa, jako pedagog v Mateřské školce Únětice, byla lektorkou výtvarných kroužků sdružení Roztoč v Roztokách a v Úněticích, absolventka Studia k výkonu specializačních činností v oblasti enviromentální výchovy (3. ročník), nyní si rozšiřuje vzdělání na živnost chůva, lektorka vzdělávacích kurzů pro učitelky MŠ v os. Jurta v Děčíně, absolventka vzdělávacího kurzu ,,Klíč pro život", členka zastupitelstva Města Roztoky.

 

13:00 – 14:00             Oběd ve Zdravé jídelně Toulcova dvora

14:00 – 16:00            sdílení příkladů dobré praxe: Mluvíme s dětmi o smrti? ... Kateřina Trutnovská, MŠ Chodovická, absolventka 1.ročníku studia

16:00 – 16:30             Závěr, předání osvědčení o účasti ... Martina Chvátalová

 

 

Těšíme se na vás!

 

Registrace Pondělí 16.5.2022
Obsazenost
Volná místa stále k dispozici.
18/20
Účastníci
Registrace na akci již byla bohužel ukončena.