Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Česká husa

Patří k lehkým plemenům hus. Dosahovaná hmotnost se pohybuje v rozmezí 5-6 kg u housera, 4-5 kg u husy. Chová se u nás již od středověku a vždy byla hodnocena jako jedna z nejl

Česká husa se velmi dobře pase a zároveň výborně zhodnocuje zelenou píci i další předkládaná krmiva. Jedná se otužilé plemeno, které brzy dospívá. Husa snáší většinou ve dvou snáškových cyklech. První je v únoru až březnu, druhý v květnu až červnu. V obou cyklech dohromady snese husa přibližně 25 vajec. Vejce mají bílou skořápku a váhu okolo 120 gramů ( tedy přibližně 2-3x těžší než slepičí). Z vajec se vylíhne za 28 dní 18-20 housat, která husa vodí.

České husy si zachovávají dobrou plodnost do značně vysokého věku. Husy můžeme ponechat v chovu 7-8 let, housera nejméně 5 let.

Česká husa má klidný temperament, hodí se však pouze do malochovů s nízkým počtem chovaných jedinců. Optimální je rodina s jedním houserem a 1-4 husami. Do větších hejn se nehodí, protože především houseři mezi sebou vyvolávají časté potyčky, ale i dominantní husy ostatní samice většinou „odstaví“ z úspěšného rozmnožování.

Česká husa