Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Český strakáč černý

Patří ke středně velkým plemenům králíků. Dosahuje váhy 3,3 - 4 kg. Český strakáč náleží ke skupině tzv. národních plemen. Na jejich vyšlechtění se podíleli čeští chovatelé. Strakáč dnešní kresby se objevil po roce 1900. Již v roce 1914 byl založen Klub chovatelů Českých strakáčů na Žižkově.

Má protáhlé tělo s kratší hlavou a širokými tvářemi. Typická je tzv. anglická strakatost - na bílém podkladě je černý pruh přes hřbet, černé uši, oční kroužky, motýlek s trnem a skráňovou skvrnou na hlavě. Na každém boku pak ještě 4-6 skvrn. Kresba se může vyskytovat v nejrůznějších barvách, nejčastěji se setkáváme s černými a modrými českými strakáči.

Jedná se o poměrně rané plemeno s dobrými užitkovými vlastnostmi. Mají dobrou plodnost, matky se  o mláďata dobře starají, mají dostatečnou mléčnost.

Jediným problémem v chovu českých strakáčů (podobně jako u ostatních strakáčů) je dědičnost barev, která způsobuje to, že některá mláďata se rodí jednobarevná. Černá - tzv. kominíci a bílá - tzv. mlynáři. Ti  vzhledem k letálnímu faktoru obsaženému v genech brzy hynou.

Český strakáč černý