Co je krása? Co je radost?

Pocit štěstí a úspěchu potřebuje zažívat každý z nás. Pokud se někomu zrovna nedaří, reklamy ho přesvědčují, že šťastný bude, když si něco koupí. Stačí i něco malého, třeba nová fantastická halenka… A opravdu lidé po nákupu zažívají pocit radosti. Jenže ten je krátkodobý. Proto si lidé nakupují nové a nové věci, aby se jim opojný pocit štěstí a úspěchu stále vracel. Je to droga.
Tato malá kouzlíčka na štěstí jsou velmi levná. A lidem možná ani nevadí, že nejsou kvalitní, protože se každý kus oblečení nosí v průměru pouze pětkrát. Jde asi hlavně o ten krásný pocit krátce po nákupu. Jenže ty báječné věci, které se nám doma hromadí, musel někdo vyrobit. A to většinou v nelidských podmínkách, při kterých nebyl brán ohled na jeho bezpečnost či zdraví. A suroviny se musely taky někde vzít, vyrobit, vypěstovat, také neekologicky, neeticky.
 
Oděvní řetězce jsou schopny za rok uskutečnit 52 sezón. To znamená, že se co týden zboží v obchodech zcela obmění. Fabriky z Bangladéše a Kambodži chrlily tuny oděvů denně. Jenže náhle se ten kalup zastavil. Obchody jsou zavřený, oblečení se on-line nenakupuje s takovou vášní.
 
Zkuste se zamyslet nad tím, co vlastně teď děláte a co vám dělá radost? Teď když jsou obchodní centra zavřená. Nestálo by za to se naučit radovat z něčeho nehmotného? Zamyslet se nad nakupováním zbytečných maličkostí a nahradit tuto kratochvíli jinou aktivitou? Dobré je si projít šatník a vyřadit z něj to, co nenosíte. Tak se připravíte na otevření obchodů. Před nákupem je totiž dobré podívat do skříně, udělat si seznam a jít si koupit pouze to, co potřebujete. Ideálně něco nadčasového, kvalitního, co vydrží leta. Pak se nestane, že si koupíte něco, co nevyužijete.
 
Textilní průmysl je po petrochemickém největším znečišťovatelem planety. Je přitom závislý na bezhlavých zcela zbytečných nákupech lidí z vyspělých zemí. Nepotřebné oděvy následně činí čtvrtou největší položku našeho odpadu. Jen 10 % z nich najde nějaké využití. A jelikož většina oděvů obsahuje umělá vlákna, zůstanou tyto haldy nepotřebných hadrů na naší planetě dalších 200 let.
 
Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se na film: https://truecostmovie.com/ nebo se podívejte na přednášku na Akademii Greenpeace https://www.youtube.com/watch?v=lmU01dD-x6Q .
 
A co ta otázka v titulku ohledně krásy? Krása je relativní pojem. Ta pravá krása není na povrchu, skrývá se uvnitř. Skvělé oblečení, make-up ani diety nám nezaručí, že budeme krásní. Zkuste posoudit. Přikládáme dvě fotografie z výše zmíněného filmu. Je krásnější udřená dělnice z Bangladéše nebo uměle udržovaná modelka?
Co je krása? Co je radost?