Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Huculský kůň

V roce 1979 byl zařazen do chráněného genofondu FAO a v roce 1993 byl vyhlášen genovou rezervou ČR. Se systematickým chovem huculů se začalo v době Rakouska-Uherska pro účely armády. Huculové  jsou  plemeno malých horských koní. Kohoutková výška je 138 cm (+ 4 cm), živá váha se pohybuje v rozmezí 320-420 kg.

Převažující barvou huculských koní jsou hnědáci všech odstínů, v menší míře se vyskytují plaváci a šedí plaváci - myšáci (barva původních tarpanů).

Huculský kůň patří mezi pozdní plemena, klisny zcela dospívají ve čtyřech, hřebci v pěti letech. Plně výkonným  zůstává při dobré péči do 25 let. Chody huculského koně jsou poměrně krátké, ale velmi spolehlivé, zvláště v těžkém terénu. Velkou předností hucula je jeho skromnost a nenáročnost. Nevadí mu nízké teploty, protože hustá srst poskytuje tělu dostatečnou ochranu. Citliví jsou huculští koně na vyšší koncentraci dusíkatých látek ve stájovém ovzduší. Velkou předností je možnost využití pod sedlem i v tahu. Důležité jsou dobré povahové vlastnosti, díky kterým je často využíván pro ježdění dětmi.

Huculský kůň