Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Kbelík vody do přírody

Ačkoliv letošní léto poměrně prší, rozložení srážek je nerovnoměrné. V některých částech Česka je stále sucho. Navíc je jasné, že dlouhá období bez deště se mohou opakovat. V době sucha trpí i zeleň ve městech a hrozí usychání stromů, které nám poskytují chladivý stín. Přitom k zalévání stromů můžeme využít vodu z domácnosti, kterou jinak pouštíme pryč do kanalizace. Stačí k tomu malý kbelík.

 

Myšlenka výzvy „#KBELIKVODY“ je velmi jednoduchá. Při mnoha příležitostech, kdy používáme pitnou vodu z kohoutku, tu vodu nijak zvlášť neznečistíme. Postavíme-li si do umyvadla či dřezu kyblík (lavórek), do kterého vodu zachytíme, můžeme tuto poměrně čistou vodu znovu použít – k zalévání pokojových rostlin, květin na balkóně, na zahradě, nebo k  zalévání stromů před domem.

Za účelem zalévání lze do kbelíku chytat vodu z mytí ovoce a zeleniny, z mytí rukou či sprchování a koupání bez mýdla, také z čištění zubů a oplachování kartáčku. Dále můžeme použít nedopité čaje, vodu z  kytek ve váze či vodu z akvária. Důležité je, aby voda pro rostliny nebyla znečištěna žádnými saponáty, osolená nebo mastná. Trocha přírodního mýdla či ekologicky šetrného prostředku nevadí. I voda se saponáty může v domácnosti najít další využití. Může se použít na splachování toalet.

Vodu lze shromažďovat buď v kyblících nebo v zašpuntované vaně. Při shromažďování a dalšímu využití vody nejde tolik vody do kanalizace a tím nenávratně pryč z krajiny. Díky zalévání rostlin se dostane voda do půdy k rostlinám a stromům.

Vedle chytání dešťové vody je toto domácí „kbelíkové hospodaření“ další výraznou možností jak může každý šetřit vodou. A úspora může být vskutku obrovská.

 

Zdroj a Inspirace:

Webové stránky výzvy: https://kbelik-vody0.webnode.cz/

Na Facebooku https://www.facebook.com/kbelikvody/

Původní článek, který to spustil: https://www.fler.cz/blog/jedno-vedro-denne-47600?fbclid=IwAR0vqANDGO91d7Fab2mkqJD6Gj2FYHO-kpDDBimDeeMC6hUA-2yszWn_Wwg

Video Sester v akci: https://www.youtube.com/watch?v=QpEdjZNRq70

Kbelík vody do přírody