Nabídka

Zahrada a Badatelna

Členitý terén školní zahrady má rozlohu přes 1000 m². Je jedním z míst na Toulcově dvoře, kterému byl v roce 2015 udělen Ekologickým institutem Veronica certifikát Přírodní zahrada. Jedná se o potvrzení, že na naší zahradě spolupracujeme s přírodou. Splňujeme mimo jiné základní kritérium nepoužívání umělých minerálních hnojiv, pesticidů, herbicidů a chemických postřiků, ani rašeliny za účelem úpravy půdy.

V době, kdy byla školka založena, děti společně s rodiči a učitelkami vysázely stromy a keře (borovice, lísky, rybízy, ostružiny, jabloň, hrušeň a jeřáb), jejichž plody nyní spolu s dětmi sklízíme a zpracováváme do moštů a domácích koláčů.

Kromě nejrůznějších kvetoucích rostlin pečují děti na zahradě také o zeleninu, kterou pěstují ze semínek. Nejčastěji vyséváme salát, mrkev, kedlubny, ředkvičky, rajčata. Děti se rovněž starají o bylinky ve vyvýšených záhonech, které nám provoní domácí pomazánky, polévky nebo vodu k pití.

Na zahradě dětem ukazujeme jak kompostovat, využívat dešťovou vodu, ale i větrnou a sluneční energii. Společně pečujeme o hmyzí domeček, neboť hmyz je důležitým pomocníkem v naší zahradě.

Stalo se zvykem, že dvakrát do roka přicházejí rodiče spolu se svými dětmi na pomoc při úpravách zahrady. Tyto příležitosti jsou ideální možností k prohlubování vazeb mezi školou, rodiči, dětmi i místní přírodou.

Naše zahrada nabízí nejen možnosti péče o rostliny, ale i prostor pro hru, pozorování, bádání, experimentování. Výuka u nás probíhá především prostřednictvím prožitků. V zahradě jsou umístěny dřevěné herní prvky sloužící pro rozvoj hrubé motoriky. Mezi nejoblíbenější místa patří blátoviště a vodní prvek. Nad cistermani s dešťovou vodou je zbudován ve stylu seníku altán, který je vybaven dřevěným nábytkem a slouží jako venkovní třída.

Venkovní třídu doplňuje „Badatelna“ umístěná v budově školky. Jedná se o místnost s kresbami zvířat v životní velikosti, kde jsou soustředěny veškeré pomůcky a knížky určené k poznávání přírody.

Za pozorováním přírody v průběhu ročních období však vyrážíme ven do přilehlého areálu Toulcova dvora o rozloze 8 ha, jehož součástí je mimo jiné i farma domácích zvířat, jízdárna, zelinářská a okrasná zahrada, ovocný sad, louky, pole, mokřad, lužní les a rybníčky.

V Badatelně najdete knihovnu, která má tvar stromu, odkud si bereme jako pomůcky knihy o zvířatech a rostlinách, přírodovědné atlasy a určovací klíče. Ve skříni z různých druhů dřev jsou uloženy dalekohledy, lupy, binokulární lupy, zvětšovací kelímky, které umožňují dětem vidět přírodu zblízka. Pro šetrný odchyt živočichů na louce nám slouží exhaustory a smýkačka. Pro zkoumání života ve vodě, ať už v mokřadu nebo v potoce Botiči, využíváme planktonky, mísy a lavory. Sada vábniček umožňuje imitaci zpěvu 25 ptáků, např. skřivan, kachna, sýček, kukačka, sýkorka modřinka, slavík, hrdlička, koroptev, vrabec domácí, drozd.

U nás v Mateřské škole Semínko děti poznávají přírodu za každého počasí všemi smysly přímo venku v bezprostředním kontaktu.

 

Rádi bychom poděkovali firme BRIMO za podporu. Darovali nám party stan 3x3 na zahradu, který využijeme nejen pro výuku venku, ale také na naše příměstské tábory. Už se těšíme na letní dny!

Předpověď počasí
Počasí Praha 15 - Slunečno.cz