Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Nehraj si s tím slizem, Azore!

Příroda se stala útočištěm mnohých nás v této nelehké době. Snad pouze v ní se můžeme svobodně nadechnout a cítit se jako dříve. Jenže je potřeba myslet na to, že jsme v ní tak trochu na návštěvě. A nyní na jaře navíc na návštěvě zvláště intimní. Většina zvířat nyní totiž vyvádí na svět svá mláďata, a proto potřebují větší klid a ohleduplnost.

 

Nejenže bychom se měli chovat co nejtišeji, ale také bychom měli kontrolovat, kam běží naši domácí mazlíčci či děti. Nejen zvěři (srnčatům, kolouškům, zajíčkům…) mohou totiž nyní psi ublížit. Velké ztráty jsou každoročně pozorovány například na snůškách žab, které se nyní ve vodním prostředí vyskytují. Všechny druhy obojživelníků jsou chráněné, včetně jejich snůšek (vajíček), ačkoliv vypadají pro někoho slizce a nevzhledně.

Měli bychom také dávat pozor u rákosin, ve kterých hnízdí vodní ptáci a dále v chráněných územích. Tam bychom se měli nyní pohybovat zásadně pouze po značených cestách, abychom nevyplašili hnízdící ptactvo. Například sokoli či čápi černí, hnízdící ve skalách, jsou schopni opustit nadobro své hnízdo s mláďaty kvůli malé skupině halekajících turistů.

 

Choďte do přírody, ale dbejte o to, aby tam život mohl i po vaší návštěvě dále pokračovat.

Nehraj si s tím slizem, Azore!