Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Není těm zvířatům zima?

Jedno z ekologických pravidel říká, že na severu jsou zvířata větší a zavalitější než jejich příbuzní v teplých krajích. Zároveň mají savci na severu mnohem menší uši než na jihu žijící druhy. Lidem (Homo sapiens), kteří přišli do Evropy z teplé Afriky, jsou samá noha, ruka, tenký krk, je v zimě zima a musí se složitě oblékat, aby to vydrželi. Jenže dobytek či koně mají tělo mnohem kompaktnější a proto jim jen tak zima nebývá. Naopak mají problém s letním přehříváním. Navíc zvířata před zimou chrání zimní srst, která bývá dvakrát delší než ta letní a také hustší a hrubší.
Není proto potřeba se obávat, že by našim hospodářským zvířatům mrazy škodily a nemohly chodit ven. Naopak. Zatímco si váš tropický plaz užívá vyhřátého terária, dojnice nejvíc ocení teploty kolem nuly. Ani koně netouží po vytopených stájích, a je jim na pastvině dobře i bez deky. Na Toulcově dvoře chováme navíc odolná horská plemena, která jsou na tuhé zimy adaptovaná.
Komu bychom ale měli v mrazech věnovat pozornost, je ptactvo. Doba mrazů a sněhové pokrývky je pro ně kritická. A proto je v těchto dnech nejdůležitější ptáky přikrmovat. Dokonce je dobré nyní zvýšit krmnou dávku.
Není těm zvířatům zima?