Sekáčem z burzy či swapu

Do češtiny vkrádají se záhadná slova cizího původu, která mají bohulibý význam. Nejprve to byly second-handy s oblečením, které nechtěly nosit dámy ze západní Evropy. Pak se začaly pořádat burzy oblečení, na kterých lze získat oděvy od místních dam, za poměrně malý obnos. A nyní tu máme swapy, na kterých si můžeme za drobný poplatek nabrat, co uneseme. A navíc vše může probíhat i virtuálně prostřednictvím různých webů.

Je jasné, že oblečení je příliš. Nač si kupovat nové, když jeho výroba ničí planetu. Je dobře, když se točí to, co už lidé mají. V době koronaviru mnohé takové virtuální swapy zachránily ve chvíli, kdy se jim rozpadly poslední kalhoty. Ze swapu jsme získali i krabice na semínka do Semínkovny.

 

Každý si může vybrat k získání či zbavení oblečení akci, která mu bude nejvíce vyhovovat. Ti pečliví, kteří vše pečlivě nažehlí a nacení, nechť jdou na bazárek. Pro ty línější, s hlavou v oblacích, budou asi lepší ty swapy. A ten, kdo nejraději nakupuje z tepla domova či kanceláře, jistě ocení swapy a bazárky virtuální.

 

A je tu ještě jedna možnost. Můžete své oblečení darovat svobodným matkám přeš Šatník, který organizuje novinářka Nora Fridrichová.

 

Všechny tyto možnosti by měly předcházet tomu, než šaty vhodíme do kontejneru na textil. To pak oblečení často posíláme někam do Afriky, kde se kupí.

 

A proto:

Přijďte v neděli na naši burzu dětského oblečení https://www.toulcuvdvur.cz/akce/burza-veci-pro-deti-1

V Infocentru si můžete vzít něco z prastarých ztrát a nálezů: https://www.toulcuvdvur.cz/stranka/ztraty-a-nalezy-z-roku-2020-k-rozebrani

Podívejte se, zda někde v okolí nepořádá swap nebo ho sami uspořádejte: https://www.najdiswap.cz/

Darujte oblečení svobodným matkám: https://www.satnik.org/

Sekáčem z burzy či swapu