Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Krmítka ven

Listopad je ideální dobou na vyvěšování ptačích budek a instalaci ptačích krmítek. Ptáci si na ně budou mít čas zvyknout a až půjde do „tuhého“, třeba jim zachrání život. Dřevěné ptačí budky a krmítka se vyrábí i na Toulcově dvoře a budou ke koupi na Infocentru.

článek z 3. 11. 2016

Listopad je ideální dobou na vyvěšování ptačích budek a instalaci ptačích krmítek. Ptáci si na ně budou mít čas zvyknout a až půjde do „tuhého“, třeba jim zachrání život. Dřevěné ptačí budky a krmítka se vyrábí i na Toulcově dvoře a budou ke koupi na Infocentru.

  

Ptačí budky:

Ptačí budky jsou vlastně náhražkou doupného stromu. Tedy stromu, který je velmi starý, pomalu odumírá a má v sobě spoustu dutin pro hnízdění nejen ptáků. Takové stromy se ale většinou z porostu odstraňují, aby z nich padající suché větve někomu neublížily. V dutinách hnízdí všechny druhy sýkor, brhlík, špaček, lejsci, sovy, rehci a další. Ptáci budky používají nejen k hnízdění, ale během zimy v nich i přespávají. Proto je vhodné je vyvěšovat již v listopadu.

 

S použitím návodu můžeme snadno sami zhotovit všechny druhy hnízdních budek, případně je můžeme zakoupit ve speciálních prodejnách. Ale pozor, žádná bidýlka či jiné vystouplé ozdoby! Ty mohou usnadnit predaci budek kunou, kočkou či veverkou. Často se též vyvěšují budky s oplechovaným vletovým otvorem. Ten má zase zabránit sežrání snůšky strakapoudem. Mějme trpělivost – než v budce ptáci zahnízdí poprvé, může to trvat roky! Budka by měla být umístěna do výšky čtyř metrů. Slunné domovní zdi, orientované na jih nebo východ, nebo kmeny stromů jsou k tomu zvlášť vhodné. Na podzim budky důkladně vyčistíme, aby blechy, klíšťata a roztoči neobtěžovali příští obyvatele. Pokud se v budce usadí vosy nebo sršni, můžeme jejich hnízdo počínaje listopadem odstranit bez nebezpečí.

 

Ptačí krmítka

Ptačí krmítka je též vhodné vyndat ven již v listopadu. Dáváme do nich zprvu jen hrstku krmiva, ale pravidelně. Až udeří mrazy nebo napadne sníh, je dobré zvýšit množství krmiva. Přikrmovat můžeme až do konce března.

Vyrobené krmítko umístíme na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Na stromě je dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Tímto opatřením předejdeme napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou. Vhodné je krmítko umístit do blízkosti keře nebo stromu. Tak si na něj odváží i velmi plaší ptáci, kteří si svou potravu vždy raději sní osamoceně v keři. Pokud nechceme, aby naše krmítko opanovali větší ptáci jako např. holubi, mělo by být pouze malé a těžko dostupné. Malí ptáčci, jako jsou sýkory, si umí semínka vyzobat s úžasnou akrobacií.

 

Co sypat na krmítko

Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou!), maso (nakrájené na kousky), strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj.

Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků.

V přírodě můžeme nasbírat různé plody a bobule:
jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků apod.

Ideálním krmivem do zásypu je tzv. zadina - odpad od mlátiček a čističek obilí, obsahující především semena plevelů.

 

Čím zásadně nekrmit?
Potrava předkládaná ptákům na krmítko by měla být kvalitní a nezkažená. V žádném případě nesmíme dopustit, abychom se prostřednictvím krmítka zbavovali kuchyňského odpadu a zbytků. Takováto potrava totiž ptákům způsobuje značné zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.

Ptáky nikdy nekrmíme těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem!



 

Krmítka ven